Szukaj w serwisie

×
15 sierpnia 2019

Błaszczak porównał walczących w Bitwie Warszawskiej do ofiar katastrofy smoleńskiej: Jakże niezwykle wiążą się ich losy

Szef MON Mariusz Błaszczak wziął udział w uroczystościach, które 14 sierpnia w przeddzień Święta Wojska Polskiego odbyły się w Ossowie z okazji 99. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

W pewnym momencie podczas przemówienia Błaszczak wspomniał, że złożył także kwiaty przy pomnikach upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej: - Ludzi, którzy w oficjalnej delegacji, z prezydentem Rzeczpospolitej, prof. Lechem Kaczyńskim, na czele, 9 lat temu udawali się do Katynia by oddać hołd tym, którzy polegli skrytobójczo zamordowani za Polskę

Stwierdził przy tym: - Jakże niezwykle wiążą się losy obrońców Polski w 1920 roku, tych którzy zostali zamordowani w 1940 roku i tych, którzy oddali swe życie w tragedii smoleńskiej.

Bitwa Warszawska

Bitwę Warszawską, nazywana też Cudem nad Wisłą, stoczono w dniach 13–25 sierpnia 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon (ur. 19 sierpnia 1857, zm. 1 listopada 1941) była to 18. z przełomowych bitew w historii świata.

Bitwa pod Ossowem

Bitwa stoczona od godzin południowych 13 sierpnia do 14 sierpnia 1920 pomiędzy Wojskiem Polskim a Armią Czerwoną w ramach obrony stolicy przez oddziały Przedmościa Warszawskiego. Bitwa pod Ossowem przeszła do historii jako pierwsza bitwa, która przyniosła porażkę Armii Czerwonej w bitwie o Warszawę.

W bitwie wśród ofiar po stronie Polskiej było około 600 żołnierzy i oficerów zabitych, rannych i zaginionych, Sowieci stracili 625 żołnierzy i oficerów. W bitwie poległ ksiądz Skorupka, który stał się symbolem walki o stolicę.

Dariusz Frach / thefad.pl



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: