Liczba migrantów, którzy chcieliby przedostać się do Europy, wzrosła w ciągu trzech miesięcy z 5,95 mln do 6,6 mln.
Niemiecki tabloid „Bild”, powołując się na dane niemieckich służb bezpieczeństwa, podaje, że od początku br. znacznie wzrosła liczba uchodźców z państw południowego i wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego, którzy chcieliby przedostać się do Europy.
Tabloid powołuje się przy tym na poufny dokument niemieckich służb bezpieczeństwa.
W państwach Afryki Północnej, Jordanii i Turcji czeka około 6,6 mln osób, które chciałyby przedzierać się dalej do Europy (dane z końca kwietnia 2017). Pod koniec stycznia mowa była o niespełna 6 mln. (5,95 mln), co oznacza wzrost do końca kwietnia o prawie 12 proc. Według informacji niemieckich władz, na tzw. szlaku bałkańskim przebywa 79 tys. uchodźców (styczeń 2017: 78 tys.), z czego 62 500 jest w Grecji.
Do wybrzeży Włoch wciąż przybijają łodzie z uchodźcami z Północnej Afryki. Do końca kwietnia 2017 przybyło tam 37 300 osób; dla porównania: w całym roku 2015 było to 181 500.
Jak podaje „Bild”, ponad połowa z nich (55 proc.) pochodzi z Nigerii, Bangladeszu, Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Gambii.
Walka z przyczynami imigracji tematem kampanii wyborczej
Tabloid informuje także, że partia Angeli Merkel (CDU), w reakcji na tę sytuację chce jednym z tematów swojej kampanii wyborczej uczynić walkę z przyczynami uchodźstwa.
W projekcie programu wyborczego przed wyborami powszechnymi 2017, w rozdziale „Bezpieczne i swobodne życie w Niemczech”, zapisano, że chadecy dążyć będą do zawarcia podobnych porozumień jak z Turcją w sprawie retencji uchodźców, także z państwami Afryki Północnej.
Życzeniem CDU jest, by łodzie z uchodźcami były zawracane do wybrzeży Afryki, gdzie, wedle zawartych umów z władzami odpowiednich krajów, roztaczano by opiekę nad uciekinierami.
Małgorzata Matzke / Redakcja polska
POLECAMY:
⇒ Niemcy szukają rąk do pracy. Rekordowo dużo wakatów