Szukaj w serwisie

×
29 września 2021

Lecę bo chcę… ale czy mogę? Słów kilka o bagażu samolotowym

Podróżowanie to jedna z przyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. Podczas podróży poznajemy nowe kultury, ludzi, smaki, miejsca. Ale czasami do przemieszczenia się potrzebujemy środka transportu jakim jest samolot. Na pewno słyszałeś, że nie wszystko można wnieść na pokład samolotu, a twój bagaż powinien być też odpowiednio wielki. Jakie są zatem zasady dotyczące bagażu? Co możemy zabrać w bagażu podręcznym, a co powinniśmy umieścić w luku bagażowym samolotu? Przedstawiamy ogólne zasady panujące na lotniskach, ale licz się również z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń i zobacz szczegółowe informacje na ten temat u swojego przewoźnika.

Walizki ze sklepu turystycznego

Podział bagażu

Pasażer samolotu przed wyruszeniem w podróż zawsze powinien się zapoznać z przepisami dotyczącymi bagażu, między innymi po to, aby nie mieć nieprzyjemności przy kontroli bezpieczeństwa. Pierwszym czynnikiem jest tu znajomość podziałów dotyczących samego bagażu. Ten bowiem dzielimy na bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany. W przypadku bagażu podręcznego mówimy o torbach i walizkach, które możesz wnieść na pokład samolotu i masz możliwość korzystania z ich zawartości na czas lotu. O bagażu rejestrowanym mówimy w odniesieniu do dużych walizek, które przewożone są w luku bagażowym samolotu. Nadaje się go przed odlotem.

Rozmiar ma znaczenie

To, jak duży i jak ciężki bagaż możesz zabrać ze sobą do samolotu zależy m.in. od linii lotniczych, klasy podróży czy członkostwa w klubie lotniczym. Warto zawsze przed podróżą zapoznać się z obowiązującymi parametrami, chociażby dlatego, aby nie ponosić opłat za dodatkowy nadbagaż.

Każde linie lotnicze miewają swoje wytyczne dotyczące rozmiaru bagażu, jaki możesz mieć na pokładzie oraz tego rejestrowanego. Standardowo przyjmuje się, że w przypadku bagażu podręcznego dopuszczalne wymiary to 55cmx40cmx23cm a dopuszczalna waga to maksymalnie 10 kg. W ruchu międzynarodowym dopuszcza się jedną walizkę lub torbę, a lotach międzykontynentalnych dopuszczone są dwie lub jedna (w zależności od klasy). W przypadku bagażu rejestrowanego parametry są skrajnie różne i zależą od przewoźnika. Przykładowo PLL Lot pozwala na zabranie do 2 walizek rejestrowanych. Zwykle przewiduje się rozmiar takiego bagażu jako łącznego wymiaru trzech boków bagażu do 158 cm oraz wadze do 23 kg. W tanich liniach lotniczych warunki rozmiarowe i wagowe są nieco bardziej liberalne, jednak warto zawsze sprawdzić dokładne informacje na stronie danego przewoźnika.

Co wolno a co zakazano

Wybierając się w podróż dobrze jest również zapoznać się z listą rzeczy, które możesz wnieść na pokład oraz tych, jakie są niedozwolone. Na pokładzie można wnosić urządzenia elektroniczne tj. telefony komórkowe, aparaty fotograficzne, tablety. Można też korzystać z laptopa, jednak w ograniczonym zakresie. Przede wszystkim nie wolno z nich korzystać podczas startu i lądowania. Jeśli kosztorys na tych urządzeniach z internetu, musisz ustawić tryb samolotowy. Ponadto możesz wnieść małe urządzenia do pielęgnacji (jak golarka czy depilator) oraz małe AGD (parownicę, żelazko turystyczne), ale warunkiem jest, aby urządzenia te nie posiadały ostrych elementów.

W bagażu podręcznym możesz mieć również baterie i akumulatory zainstalowane w danym urządzeniu lub przewożone luzem w zamykanych torebkach foliowych, jednak pod warunkiem, że nie mają więcej niż 8g litu i nie przekraczają pojemności 100 Wh.

Leki i kosmetyki w formie płynnej są dozwolone tylko jeżeli są to pojemniki o pojemności 100ml. Wyjątek stanowią leki, które pasażer przyjmuje podczas lotu i posiada na nie receptę. Wówczas powinien to zgłosić obsłudze podczas kontroli przed odlotem.

W przypadku napojów, dopuszczone są płyny do 100ml. Wyjątek to napoje i alkohole zakupione w strefie bezcłowej na lotnisku, jednak muszą się one znajdować w oryginalnym opakowaniu. Jeśli chodzi o jedzenie, na terenie Unii Europejskiej nie ma ograniczeń, jednak jeśli wybierasz się poza nią, sprawdź koniecznie jakich produktów nie wolno przewozić do danego kraju.

Ogólna zasada zakłada, że nie można wnieść na pokład niczego, co mogłoby stanowić broń i mogło zranić współpasażerów. Zawsze jednak przed odlotem dobrze zapoznać się z możliwością obowiązywania u danego przewoźnika dodatkowych ograniczeń.

Walizki podróżne

W co się spakować?

Przygotowując się do lotu, dobrze jest zastanowić się w co się spakować. Podczas przewozu na pokładzie wydaje się, że dobrym rozwiązaniem jest pojemna materiałowa torba podróżna. Nie zawsze jednak torby są komfortowe. Zwłaszcza na lotnisku, wygodą cieszą się walizki. Co istotne, jeśli przed wylotem odwiedzimy np. sklep turystyczny możemy kupić produkt dopasowany do standardowych wymogów linii lotniczych, co już na starcie odejmuje nam zmartwień dotyczących wymiarów bagażu. Dodatkowo walizka, z dużą ilością przegródek, kieszeni może stać się dobrym rozwiązaniem na funkcjonalnie zapakowane rzeczy.



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: