Styczeń to czas na wyznaczanie nowych postanowień. Jeśli masz problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu albo chcesz wesprzeć kogoś bliskiego borykającego się z tym problemem, poniższy artykuł jest dla Ciebie.
Jak zacząć?
Chociaż nowy rok może być motywującym czasem do rozpoczęcia rekonwalescencji, należy pamiętać, że powrót do zdrowia to nie tylko jednorazowa decyzja. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego podejmowanie zmieniających życie postanowień bez planowania realistycznych sposobów ich osiągnięcia może narazić na porażkę. Poniższe, praktyczne noworoczne postanowienia pomogą Ci zrobić krok w kierunku wyzdrowienia wyjścia z nałogu.
Ustalenie celów
Jeśli naprawdę chcesz dokonać trwałej zmiany w życiu, musisz codziennie zachować trzeźwość. To normalne, że masz wątpliwości i mieszane uczucia dotyczące zmiany nawyków. Może się zdarzyć, że poczujesz, że nie dasz rady i zechcesz się poddać. Dlatego określ plan i zapisz go, by do niego wracać. Nie zmienisz swojej przeszłości i nie możesz jeszcze stworzyć zmiany w przyszłości - obecna chwila jest jedyną rzeczą, nad którą masz kontrolę. Obudź się kKażdego ranka, po przebudzeniu utwierdź się w przekonaniu, i potwierdź, że chcesz wieść lepsze, zdrowsze życie bez alkoholu.
Znajdź zajęcia, które lubisz
Jeśli od dłuższego czasu zażywasz alkohol jest spore prawdopodobieństwo, że wiele z Twoich hobby jest z tym związane. Z tego powodu pozostanie w rekonwalescencji oznacza również fundamentalną zmianę spędzania wolnego czasu. Chociaż pomysł znalezienia nowych pasji może wydawać się denerwujący, otwiera potencjał do rozwoju osobistego i spełnienia. Czy kiedykolwiek chciałeś chodzić po górach? Spróbuj. Powrót do zdrowia jest łatwiejszy, gdy zastąpisz szkodliwe nawyki nowymi i satysfakcjonującymi. Udział w nowych zajęciach może również połączyć Cię z nowymi przyjaciółmi, którzy będą wspierać Twój wybór powrotu do zdrowia oraz dzielić pasje.
Znajdź czas dla siebie
Pomiędzy wypełnianiem obowiązków zawodowych i osobistych może się wydawać, że nie ma czasu na własne potrzeby. Kiedy dodasz do tego czas na spotkania grupy wsparcia i terapię, łatwo się zestresować i zniechęcić. Dodatkowy stres związany z pandemią COVID-19 niczego nie ułatwia. Aby uniknąć powrotu do niezdrowego trybu życia, ważne jest, aby każdego dnia znaleźć trochę czasu tylko dla siebie. Warto poświęć chwilę, aby pomyśleć o swoich odczuciach odnośnie tego, co udało Ci się osiągnąć w ciągu ostatniego tygodnia. Poświęcenie czasu na relaks jest uzdrawiające.
Wybacz sobie
Najgorszą rzeczą jaką możesz zrobić, gdy się potkniesz, jest poddanie się. Rozpoznanie błędu, zajęcie się nim i wybaczenie sobie, to kluczowe kroki dla rozwoju. Wszyscy popełniamy błędy, ale ważne jest, aby nie doprowadziły nas z powrotem do złych nawyków. Kiedy możesz wybaczyć sobie błąd, wówczas dalej będziesz zmieniać życie na lepsze.
Weź udział w lokalnych spotkaniach AA
Prawdopodobnie pierwsze dni po zaprzestaniu używania alkoholu należą do najtrudniejszych. W tym trudnym czasie posiadanie wsparcia ludzi, którzy rozumieją przez co przechodzisz, może być uzdrawiające. Spotkania AA odbywają się codziennie w większości miast w całym kraju oraz w Internecie podczas pandemii. Na spotkaniach znajdziesz zasoby na walkę z uzależnieniem oraz ludzi, którzy rozumieją Twoją walkę i metodę powrotu do zdrowia.
Zarejestruj się w programie leczenia
Chociaż niektórzy mogą powstrzymać się od narkotyków i alkoholu wyłącznie za pomocą AA, profesjonalna rehabilitacja jest istotną częścią drogi wielu ludzi do wyzdrowienia. Bez leczenia łatwo jest wrócić do starych nawyków. W niektórych przypadkach zaprzestanie używania substancji może nawet zagrażać życiu. Jeśli przez dłuższy czas zażywałeś alkohol, po podjęciu decyzji o wytrzeźwieniu prawdopodobnie wystąpią objawy odstawienia. Objawy te mogą wahać się od niewygodnych do śmiertelnych. Nawet jeśli jesteś w stanie bezpiecznie i skutecznie przezwyciężyć te objawy, utrzymanie chęci do powrotu do zdrowia może być trudne wsparcia od wykwalifikowanego specjalisty.
Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.osrodekarka.com.pl.