Szukaj w serwisie

×
27 listopada 2019

Sylwia Spurek zaprosiła do akcji Biała Wstążka Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego

Sylwia Spurek rozpoczyna kolejną kampanię "16 dni przeciw przemocy wobec kobiet". Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, a od maja br. posłanka Parlamentu Europejskiego pierwszy raz publicznie wyznaje, że sama była ofiarą przemocy.

Sylwia Spurek zaprosiła do akcji Biała Wstążka Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego
Sylwia Spurek zaprosiła do akcji Biała Wstążka Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - Davida Sassoli

Do akcji Biała Wstążka, która jest jednym z motywów kampanii, zaprosiła Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego - Davida Sassoli.

Biała Wstążka to akcja wymyślona przez mężczyzn, dla mężczyzn. Mężczyźni ją noszący deklarują, że nie będą akceptować i milczeć w sytuacji, w których dochodzi do przemocy wobec kobiet.

- Polska jest jednym z krajów UE, w którym kobiety są najsłabiej chronione przed przemocą domową - mówi. - Rząd nie gromadzi kompleksowych danych, w szkołach brak jest edukacji na temat przemocy, ofiary nie mają dostępu do specjalistycznej pomocy i wsparcia, a Policja nie posiada uprawnień do natychmiastowej izolacji sprawcy od ofiary.

Sylwia Spurek Kampania 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet
Sylwia Spurek. Kampania 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet

Spurek podkreśla, że "od momentu złożenia wniosku o wydanie nakazu opuszczenia przez sprawcę mieszkania do momentu orzeczenia sądu, upływa średnio 153 dni". W tym czasie ofiara i sprawca nadal mieszkają w jednym domu.

- Gdyby tylko polska Policja posiadała dodatkowe uprawnienia, kobiety byłyby natychmiast chronione przed dalszym krzywdzeniem. Nakaz zapewniałby ich bezpieczeństwo oraz prawidłowy przebieg postępowania, bo sprawca nie mógłby wpływać na ich zeznania - dodaje. Niestety, mimo, że pierwsze postulaty wprowadzenia policyjnego nakazu opuszczenia lokalu pojawiły się w 2003 r., żaden rząd nie zdecydował się go przyjąć.

W tym roku kampania pod hasłem #TrzymamStronęKobiet ma na celu zwrócić uwagę na szkodliwe mity na temat przemocy domowej, które utrudniają skuteczne rozwiązywanie tego problemu. Zdaniem Sylwii Spurek kobiety nadal bardzo często obarczane są odpowiedzialnością za przemoc, słyszą, że są same temu winne, a sprawca jest usprawiedliwiany.

- W tym roku chcemy również pokazywać konkretne rozwiązania prawne, bez których kobiety w Polsce nie będą skutecznie chronione. Chcę zachęcić wszystkich, aby zaczęli pytać swoich posłów, posłanki, senatorów, senatorki, co chcą zrobić w tej kadencji dla ofiar przemocy domowej – dodaje Spurek.

Według statystyk policyjnych w 2018 r. ofiarami przemocy domowej padło blisko 89 tys. osób, z czego prawie 74 proc. stanowią kobiety. Z kolei największą grupę wśród sprawców przemocy w rodzinie w poszczególnych latach – ponad 90 proc. – stanowią mężczyźni. Jak wynika z danych GUS, ofiarami znęcania się ze strony członków rodziny także najczęściej były kobiety, prawie 80 procent w 2018 r. Na przestrzeni sześciu lat liczba pokrzywdzonych z art. 207 nigdy nie spadła poniżej 19 tys. Ale prawdziwej skali przemocy domowej niestety nadal nie znamy, bo wiele ofiar jej nie zgłasza, nie ma zaufania do Policji, prokuratury, sądów, obawia się o swoje życie, wstydzi się – dodaje Spurek.

Kampania 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet została zainicjowana w 1991 roku i od tamtego czasu odbywa się pomiędzy 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka.



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: