Szukaj w serwisie

×
21 września 2022

Adwokat rodzinny – w jakich sprawach warto skorzystać z jego usług?

Prawo rodzinne to szereg przepisów, które dotyczą członków rodziny zarówno w sferze majątkowej jak i niemajątkowej. W tym obszarze prawnym działa adwokat rodzinny. Zajmuje się m.in. rozwodami, ustalaniem wysokości alimentów, zakresu władzy rodzicielskiej oraz podziału majątku. Jeśli potrzebujemy pomocy prawnej w tych kwestiach, warto zwrócić się o nią właśnie do adwokata rodzinnego.

Adwokat rodzinny – w jakich sprawach warto skorzystać z jego usług?

Prawo rodzinne – czego dotyczą przepisy wchodzące w jego zakres?

Prawo rodzinne ma na uwadze dobro rodziny i dziecka. Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego opierają się na przekonaniu, że rodzina jest najdoskonalszą formą kształtowania więzi między małżonkami oraz między rodzicami a dziećmi. Stąd kwestiami podstawowymi w  prawie rodzinnym jest małżeństwo i regulacje prawne od momentu jego zawarcia aż po jego zakończenie. W ramach prawa rodzinnego adwokaci zajmują się sprawami związanymi z ogólnie z małżeństwem, kwestiami adopcji, opieki i władzy rodzicielskiej oraz sprawami alimentacyjnymi. W sądach powszechnych adwokaci rodzinni najczęściej prowadzą sprawy rozwodowe, sprawy o alimenty, a także zajmują się kwestiami związanymi z rozdzielnością majątkową małżonków. Do ich kompetencji należy prowadzenie spraw o ustalenie ojcostwa, ustanowienie opieki czy kurateli. W sądach powszechnych adwokat rodzinny występuje w sprawach związanych z nieletnimi i ich konfliktami z prawem.

Adwokat rodzinny w sprawach rozwodowych

Rozwód to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Nie zawsze udaje się przejść przez niego bez problemów. Nadmiar emocji, jakie towarzyszą rozwodzącym się małżonkom na pewno utrudnia skuteczne porozumienie się w najważniejszych kwestiach związanych z ustaleniem zakresu opieki nad dzieckiem czy kwestii alimentów. Adwokat rodzinny ze swoim doświadczeniem w tych sprawach może odegrać tu kluczową rolę. Skorzystanie z pomocy prawnika jest gwarancją zabezpieczenia interesów dziecka. Kieruje się on w sprawach rozwodowych zasadą działania dla dobra osób małoletnich. W sytuacji, gdy rodzicom ciężko dojść do porozumienia, adwokat rodzinny w sprawie rozwodowej będzie starał się podejmować decyzję w oparciu o regulacje kodeksu rodzinnego  i opiekuńczego, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki bytowania i rozwoju.  Pomoże przy ustaleniu wysokości alimentów, biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe rozwodzących się oraz koszty bytowania i rozwoju dziecka ponoszone dotychczas przez obu rodziców. W określeniu wysokości świadczeń alimentacyjnych istotne jest, aby sytuacja dziecka nie uległa pogorszeniu.

Pomoc adwokata rodzinnego w sprawach majątkowych

Rozwód nie zawsze oznacza, że małżonkowie są w stanie porozumieć się w sprawach opieki nad dzieckiem lub w kwestii zobowiązań alimentacyjnych. Problemy w osiągnięciu porozumienia mogą pojawić się także w odniesieniu do majątku zgromadzonego podczas trwania małżeństwa. Często strony odmawiają sobie prawa do jego części i negują zasługi w jego powstaniu. Adwokat rodzinny, umiejętnie korzystając ze swojego doświadczenia oraz bazując na znajomości ludzkiej psychiki często może ochronić byłych małżonków przed batalią sejmową. Specjalista prawa rodzinnego może pomóc wypracować satysfakcjonujący obie strony konsensus. 

Podział majątku wspólnego między małżonkami możliwy jest dopiero po ustaniu małżeńskiej wspólności ustawowej, co może się stać na skutek orzeczenia o rozwodzie lub o separacji, na skutek ustanowienia rozdzielności majątkowej lub ubezwłasnowolnienia jednej ze stron. Adwokat  prawa rodzinnego, jeśli w trakcie trwania małżeństwa małżonkowie nie zawarli intercyzy, doradzi w kwestiach podziału majątku i sposobu jego podzielenia. W przypadku dzielenia się nieruchomościami wymagany będzie akt notarialny.

Podział umowny przeprowadzony przez specjalistę prawa rodzinnego może zostać zawarty pisemnie lub ustnie i może obejmować całość lub część majątku. Zaletą takiego podziału jest szybsza realizacja porozumienia od postępowania sądowego. Podział umowny wydaje się także mniej kosztowny, choć skorzystanie z pomocy profesjonalisty także może wiązać się z wysokimi kosztami. Jednak w każdym przypadku warunkiem podstawowym jest jednak atmosfera wzajemnego porozumienia między byłymi małżonkami. To okoliczność sprzyjająca znalezieniu, przy pomocy adwokata rodzinnego, korzystnego dla obu stron rozwiązania.



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: