Joga jest starożytną sztuką, która obecnie praktykowana jest w ogromnej ilości różnych odmian i stylów. Rozpoczynając swoją przygodę z jogą warto dowiedzieć się jakie zastosowanie mają różnorodne akcesoria, po które można sięgać w trakcie ćwiczeń. Jednymi z najpopularniejszych są klocki do jogi. Do czego służą oraz jak można włączyć je do swojego rutynowego flow?
Joga jest starożytną sztuką, która obecnie praktykowana jest w ogromnej ilości różnych odmian i stylów. Rozpoczynając swoją przygodę z jogą warto dowiedzieć się jakie zastosowanie mają różnorodne akcesoria, po które można sięgać w trakcie ćwiczeń. Jednymi z najpopularniejszych są klocki do jogi. Do czego służą oraz jak można włączyć je do swojego rutynowego flow?
Kostki do jogi – akcesorium dla początkujących i nie tylko
Standardowe klocki do jogi stanowią najprostsze akcesoria do ćwiczeń, wykonane z różnych materiałów, jak np. z pianki, korka czy litego drewna. Wykorzystywane są podczas praktyki jogi do tego, aby móc modyfikować wykonywaną pozycję, w celu:
- ułatwienia wykonania danej pozycji (np. poprzez zmniejszenie dystansu jaki dzieli dłonie od podłogi w czasie wykonywania skłonu),
- utrzymania symetrii ciała (np. wykorzystane do utrzymania odpowiedniego rozstawu stóp lub kolan),
- pogłębienia zakresu (co szczególnie ważne dla osób zaawansowanych),
- tworzenia nowych wariantów znanych asan.
Nie bez znaczenia jest ich forma. Prostopadłościenne kostki do jogi – czyli najpopularniejszy ich wariant – można bowiem stawiać na trzy różne sposoby, kolejno na każdej ze ścian. Umożliwia to regulowanie ich wysokości, a tym samym, łatwe dopasowanie ich do aktualnych potrzeb.
Dzięki temu stanowią bardzo wszechstronne akcesorium, z którego mogą korzystać osoby o różnym poziomie zaawansowania, także w celu urozmaicenia znanych i chętnie wykonywanych asan, aby praktyka nigdy nie była nudna!
Podstawowe wyposażenie przy nauce – bloczki do jogi
Piękno jogi tkwi w jej prostocie i łatwości nauki. Co ważne, ucząc się wykonywania najprostszych pozycji nie trzeba być zaopatrzonym w całą selekcję sprzętu. Warto rozpocząć jego kompletowanie od dobrej jakości maty oraz wybrać dla siebieodpowiednie bloczki do jogi. Dlaczego?
Mata jest niezbędna dla prawidłowego amortyzowania ciała (w szczególności kręgosłupa) podczas ćwiczeń. Zapewnia ona także ochronę przed rozjeżdżaniem się stóp i dłoni, kiedy staramy się utrzymać daną asanę. Wreszcie – mata jest także dobrą izolacją od zimna, które może dokuczać zwłaszcza podczas wykonywania pozycji w leżeniu.
Z kolei kostki do jogi mogą ułatwić wchodzenie w asany, gdy ciało nie jest jeszcze dostatecznie rozciągnięte. Dzięki nim, wykonywane pozycje zachowają odpowiedni balans, symetrię, a także umożliwią stopniową pracę nad pogłębianiem zakresów, minimalizując ryzyko pojawienia się kontuzji.
Poza kostkami w kształcie prostopadłościanów, można zaopatrzyć się także w różnego rodzaju bloczki-kliny, które z pewnością znajdą zastosowanie w przypadku osób bardziej doświadczonych. Dodatkowo, przy niektórych pozycjach (jak np. skłony w siadzie) przydać może się również pasek lub taśma, dzięki której rozciąganie będzie stopniowe i mniej bolesne.
Dobierz klocki do jogi dla siebie
Jak zatem dobrać dla siebie odpowiednie klocki do jogi? Największą trudność będą miały z tym bez wątpienia osoby początkujące, które jeszcze nie potrafią precyzyjnie określić swoich preferencji odnośnie doboru akcesoriów. Istotne okażą się jednak czynniki takie jak to:
- gdzie trenujemy,
- czy będziemy często przemieszczać się z bloczkami,
- czy zależy nam na opcji eko.
W sklepach online można natknąć się na kostki wykonane z lekkich tworzyw syntetycznych oraz z materiałów naturalnych. Szeroki wybór tego typu akcesoriów można znaleźć m.in. w Sklepie Jogina.
Kostki syntetyczne, tworzone ze zbitej pianki, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które będą często przenosić sprzęt do jogi – np. jeśli regularnie trenują w studiu. To opcja wszechstronna, ale warto pamiętać, że materiały syntetyczne są trudne w recyklingu, a zatem mało przyjazne dla środowiska.
Opcję ekologiczną reprezentują bloczki wykonane z korka oraz z drewna. Pierwsze są wariantem pośrednim w kwestii wagi, a także sprawdzają się doskonale dla alergików i osób z wrażliwą skórą, gdyż korek nie zatrzymuje w sobie bakterii. Drewniane bloczki są z kolei najcięższe z wymienionych – czyli najtrudniejsze w transporcie, ale za to najstabilniejsze oraz najtrwalsze. Sprawdzą się najlepiej dla joginów-domatorów i osób uczących się podstaw samodzielnie.