W niedzielę 15 stycznia 2017 r. odbędzie 25 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Tym razem środki będą zbierane na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.
W niedzielę 120 tys. wolontariuszy będzie kwestowało na rzecz WOŚP na ulicach nie tylko Polski, ale też kilkudziesięciu miast w wielu krajach na świecie.
Odbędzie się wiele tysięcy koncertów, imprez, happeningów i organizowanych całkowicie oddolnie wydarzeń. Finał będzie relacjonowany na wszystkich kanałach Grupy TVN, najwięcej informacji będzie można zobaczyć na antenach TVN24, TVN, TTV oraz platformie Player.pl.
O godz. 20 tradycyjnie odbędzie się Światełko do Nieba - happening świetlny będący punktem kulminacyjnym całodziennej akcji.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od lat jest uznawana za organizację o największym zaufaniu społecznym w Polsce. Według badania CBOS z 2014 roku WOŚP cieszyła się zaufaniem 87% ankietowanych (z czego 47% w tym badaniu zdecydowanie ufało fundacji)
#WOŚP2017 Zamiast komentować głupich polityków, manewry #Macierewicz i gnojenie #Owsiak przez #TVP - licytujcie i wrzucajcie. Dobro wraca.
— Kamil Durczok (@durczokk) 15 stycznia 2017
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została założona w Warszawie 2 marca 1993 przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke.
Została zapoczątkowana przez magazyn BRUM TOP – piątkową audycję programu III PR prowadzoną przez Jerzego Owsiaka. Spontaniczne datki przesyłane w kopertach i przekazami trafiły za pośrednictwem Owsiaka i PR na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca.
Nazwę „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” po raz pierwszy użyto w programie „Róbta co chceta, czyli rock'n'rollowa jazda bez trzymanki” w ferie bożonarodzeniowe 1991 roku.
Pomysł założenia fundacji zrodził się po udanej akcji zbierania pieniędzy 3 stycznia 1993, przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Telewizji Polskiej pt. „Róbta co chceta”.
Podczas pierwszego finału zorganizowanego w studiu TVP2 zebrano ponad 1,5 mln dolarów. Tak wielka suma przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.
Dzięki zebranym pieniądzom Jerzy Owsiak, z później założoną Fundacją, kupił sprzęt medyczny nie tylko dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, ale także dla 10 oddziałów Kardiochirurgi Dziecięcej w Polsce.
Finał WOŚP stał się częścią polskiej kultury. Co roku w wielu zakątkach Polski organizowane są koncerty, festyny, festiwale, happeningi, na które zapraszane są gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej i zagraniczni artyści, którzy często grają za darmo, oraz odbywają się różne imprezy kulturalne i sportowe.
Co roku do Fundacji zgłasza się ponad 120 000 wolontariuszy chętnych do kwestowania na ulicach miast. W każdym województwie działają lokalne sztaby WOŚP.
Od 1993 roku do 2016 transmisje z finałów nadawane były przez TVP, a od 2008 roku do 2011 roku również w TVN. Przez 24. lata relacje z finału nadawało też Polskie Radio.
Od 2017 głównym patronem medialnym wydarzenia została spółka Scripps Networks Interactive, która jest właścicielem kanałów TVN, TVN24, TTV i internetowego portalu Player.
(df) thefad.pl / Źródło: wikipedia