Zastanowić należałoby się, czy tego rodzaju deklaracje i komentarze, na jakie pozwoliła sobie Premier Szydło przed dzisiejszym wylotem do Londynu w ramach polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, nie są wychodzeniem przed szereg i łamaniem zasad. Tym bardziej, że wciąż niejasne jest czy i kiedy faktycznie Art. 50 zostanie uruchomiony.
"Otwieramy nowy rozdział we współpracy z Wielką Brytanią. Wielka Brytania pozostaje drugą gospodarką europejską, ważnym sojusznikiem NATO - powiedziała Beata Szydło
Wielka Brytania jest przed złożeniem notyfikacji dotyczącej opuszczenia Unii Europejskiej. "Ale pozostaje w Europie; pozostaje silnym państwem, z którym trzeba mieć dobre relacje" - podkreśliła.
"Każdy zdaje sobie sprawę, że Brexit nie jest dobrym rozwiązaniem ani dla Unii Europejskiej, ani dla Wielkiej Brytanii" - zaznaczyła premier. Dodała, że dzisiaj trzeba znaleźć taki kompromis, który pozwoli zachować dobre, silne, pogłębione relacje z Wielką Brytanią, która będzie jednym z najważniejszych partnerów UE.
Zaznaczyła, że UE nie ma wyjścia i będzie współpracowała z Wielką Brytanią i być może będzie mieć w Wielkiej Brytanii najpoważniejszego partnera. "Wielka Brytania pozostaje drugą gospodarką europejską, pozostaje ważnym sojusznikiem NATO, to państwo, które będzie nadal nadawało ton sprawom europejskim, i dla Polski jest to przede wszystkim również ważny partner z punktu widzenia politycznego i bilateralnego".
Polski rząd chciałby, aby po ewentualnym opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię sytuacja Polaków była w tym kraju taka jak obecnie. "Będę się cieszyć, jeśli Polacy będą podejmowali decyzje o powrocie do Polski, ale póki mieszkają w Wielkiej Brytanii, póki tam pracują, moim obowiązkiem jest to, aby rozmawiać z panią premier May o tym, by byli bezpieczni" - dodała.
Szydło uważa, że spotkanie jest początkiem pogłębionych i na wyższym poziomie relacji polsko-brytyjskich. Zaznaczyła, że szybka decyzja ze strony May o przeprowadzeniu konsultacji oraz akcentowanie roli Polonii podczas wizyty pokazują, że stronie brytyjskiej zależy, by polsko-brytyjskie relacje były jak najlepsze i na tym, by przyszła współpraca była oparta na warunkach przyjacielskich.
Premier dodała, że do tej pory tylko Francja prowadziła konsultacje międzyrządowe z Wielką Brytanią. Poinformowała, że będą one dotyczyły spraw zagranicznych, współpracy gospodarczej, obronnej.
Wśród tematów poruszanych na dzisiejszym spotkaniu, znajdzie sie realizacja postanowień NATO i sprawy Polaków na Wyspach. Szydło i szefowa brytyjskiego rządu Theresa May spotkają się też z Polonią.
Do Londynu udadzą się również wicepremier oraz minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, szef MON Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.