Kataryna Lubnauer
Nie mając odpowiedniej większości w parlamencie, Prezydent Andrzej Duda, proponuje faktyczne obejście przepisów zawartych w konstytucji.W takim referendum, jeśli do niego dojdzie, nie można brać udziału.
We wtorek, 24 lipca, Senat ma wyrazić zgodę na zarządzenie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ogólnokrajowego referendum (druk senacki nr 933).
Po pierwsze, to referendum jest niezgodne z ustawą zasadniczą. Konstytucja nie przewiduje referendów tego typu. W samej Konstytucji RP w art. 235 jest zawarta dokładna procedura jej zmiany. Prezydent powinien przedstawić konkretny projekt i po akceptacji parlamentu ustawa o zmianie konstytucji może stać się przedmiotem referendum.
Nie mając odpowiedniej większości w parlamencie, Prezydent Andrzej Duda, proponuje faktyczne obejście przepisów zawartych w konstytucji. A przecież to właśnie do prezydenta należy przede wszystkim czuwanie nad przestrzeganiem konstytucji, a nie jej łamanie bądź kwestionowanie zawartych w niej przepisów.
Po drugie, pytania przedstawione przez prezydenta w większości nie dotyczą spraw ustrojowych a przypominają program #PiS.
W takim referendum, jeśli do niego dojdzie, nie można brać udziału. Nie można bowiem godzić się na łamanie konstytucji i na pytania, które nie zawierają konkretnych zapisów tylko są katalogiem życzeń, często dość kuriozalnych jak choćby propozycja, by wpisać do konstytucji prymat polskiej ustawy zasadniczej nad prawem międzynarodowym i europejskim.
Katarzyna Lubnauer