Podaj mi swój kod pocztowy, a powiem ci czy żyjesz w zdrowym otoczeniu – tak mniej więcej działa strona internetowa, na której mieszkańcy Anglii i Walii mogą sprawdzić, jakie zagrożenia środowiskowe występują w danej okolicy.
Autorzy strony to grupa brytyjskich naukowców, którzy swoje dzieło nazywają „mapą zdrowia”. Przeanalizowali oni obszar Anglii i Walii pod kątem czynników środowiskowych, m.in. zanieczyszczenia powietrza, emisji słońca, stosowania pestycydów. W ten sposób powstała pionierska mapa online, w której wystarczy podać kod pocztowy, aby dowiedzieć się, w na ile zdrowym otoczeniu mieszkamy.
Każdy użytkownik może porównać dane z „własnego podwórka” do średnich wartości dla Anglii i Walii. Naukowcy podkreślają jednak, że wiedza zaczerpnięta z mapy to tylko część czynników środowiskowych, ostrzegają w ten sposób przed szukaniem bezpośrednich związków przyczynowych pomiędzy swoim stanem zdrowia i warunkami środowiskowymi.
Najzdrowsze miejsca
Na przykład, z mapy możemy dowiedzieć się, że największe ryzyko zachorowania na raka skóry mają mieszkańcy południowo-zachodniej Anglii, mimo, że największe nasłonecznienie występuje na terenie południowo-wschodniej Anglii. To sugeruje, że pomimo mniejszego nasłonecznienia mieszkańcy tego pierwszego regionu są bardziej narażeni na tego typu schorzenie, co jest dość ciekawym tematem badawczym dla znawców behawioryzmu.
Szybka analiza mapy pozwala stwierdzić, że „najzdrowiej” mieszka się w centralnym Londynie, a także w North Norfolk, części Suffolk oraz Brighton & Hove. Bardziej ryzykowne lokalizacje to North West, część Yorkshire oraz południowa Walia.
Czynniki środowiskowe
Mapa, która zawiera geograficzny układ 14 najczęściej występujących chorób społecznych (m.in. rak płuc, rak piersi, białaczka, choroby serca), powstała w oparciu o m.in. dane z urzędu statystycznego oraz statystyk dotyczących zapadalności na nowotwory w UK w latach 1985-2009. Autorzy po raz pierwszy wzięli pod uwagę nie tylko płeć, ale także wiek oraz wiele innych danych. W ten sposób wzorce chorobowe nie mogą być tłumaczone np. starzeniem się społeczeństwa na danym terenie czy ubóstwem mieszkańców.
Mapa i dane to dzieło ekspertów z UK Small Area Health Statistics Unit, który jest częścią MRC-PHE Centre for Environment & Health działającego w Imperial College London. „Celem powstania naszego atlasu jest m.in. dostarczenie informacji, które będą pomoce w rozwoju hipotez dotyczących roli czynników środowiskowych w występowaniu chorób przewlekłych” – piszą naukowcy.
Profesor Paul Pharoah, specjalista od nowotworów z University of Cambridge, przypomina jednak, że czynniki środowiskowe często nie mają aż takiego znaczenia, jak nasze osobiste czynniki ryzyka. – Innymi słowy, jeśli nie chcemy chorować, warto zdrowo się odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia – mówi Pharoah.
Mapa dostępna jest na stronie www.envhealthatlas.co.uk.