Gąbki naturalne są zdecydowanie droższe od gąbek sztucznych, ale są bardziej wytrzymałe, higieniczne oraz delikatne od syntetycznych.
W gąbkach naturalnych bakterie nie osadzają się tak bardzo jak w gąbkach syntetycznych. Poza tym gąbki te nie wymagają częstej wymiany, a odpowiednio użytkowane będą nam służyć bardzo długo.
Jeśli Twoja gąbka naturalna po dłuższym użytkowaniu stwardniała, nie wyrzucaj jej do kosza ale zastosuj moczenie w roztworze wody i soli kuchennej. Dzięki temu zabiegowi gąbka będzie miękka, odzyska kolor i pozbędziesz się z niej bakterii.
Naturalne gąbki nie mogą równać się względem popularności z gąbkami z tworzywa sztucznego. Jednak różnica doznań podczas kapieli między sztuczną a naturlaną gąbką w pełni uzasadnia nieco większą potrzebę dbania o naturalną gąbkę.
Innym problemem gąbek naturalnych jest to, że z czasem robią się lepkie. To sprawia, że mogą być mało przyjemne w dotyku. Zaradzić temu można w bardzo prostu sposób namaczając ją w roztworze wody i octu (około pół litra wody i jedna łyżka octu. Po tym zabiegu gąbka naturalna zyska dawną świeżość.
Anna Frach