Katarzyna Domagała-Pereira
Oś Paryż-Berlin-Warszawa to największa nadzieja na bezpieczeństwo UE – pisze redaktor naczelny „Politico” Matthew Kaminski.
Wynik wyborów w Polsce pokazuje, jak może wyglądać liberalna polityka bez dogmatów. Ma też geopolityczne implikacje dla USA i Europy. – pisze redaktor naczelny „Politico” Matthew Kaminski. Jego komentarz ukazał się we wtorkowym (31.10.2023) wydaniu niemieckiego dziennika „Die Welt”.
„Demokracja zadziałała” – podsumowuje wynik wyborów parlamentarnych w Polsce. W wyborach krajowych – jak stwierdza – wyborcy skłaniają się ku normalności i kompetencji, od których „partia rządząca zbyt daleko odeszła", pozostawiając większość polskich wyborców środka, a ci z kolei »byli gotowi głosować na dostępną alternatywę« – czytamy.
Tusk „jastrzębiem w sprawie Rosji”
Pisząc o implikacjach geopolitycznych, redaktor naczelny „Politico” zauważa, że nadchodząca zmiana rządu nie ma wpływu na Polskę w kontekście wojny w Ukrainie. Pomijając ostatnie napięcia dotyczące eksportu produktów rolnych, Kijów nie miał dotąd bliższego sojusznika niż Warszawa.
Kaminski przypomina, że podczas pobytu w Brukseli Donald Tusk zyskał miano „jastrzębia w sprawie Rosji.” „Próbował nakłonić ówczesną kanclerz Niemiec Angelę Merkel do podjęcia ostrzejszych działań przeciwko Moskwie po aneksji Krymu w 2014 roku”. „Nie udała mu się ta próba. Miało to kosztowne konsekwencje, również dla spuścizny Angeli Merkel” – podsumowuje autor.
Oś Paryż-Berlin-Warszawa
Ponadto, jak czytamy, wygrana Tuska może złagodzić napięcia w Europie o Ukrainę. Zwłaszcza w czasie, gdy amerykańskie wsparcie dla Kijowa i europejskiej obrony staje się niepewne, a Biały Dom koncentruje się na Bliskim Wschodzie.
Od czasu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii najważniejszymi stolicami w UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, są Paryż, Berlin i Warszawa. „Przez ostatnie lata ta oś się złamała. Powrót Tuska na stanowisko premiera to zmieni” – przewiduje Kaminski. Dodaje, że Tusk będzie się starał przywrócić dobre stosunki z Berlinem, a z Emmanuelem Macron już ma dobre relacje. Ten trójkąt jest „największą nadzieją” UE w dziedzinie bezpieczeństwa – uważa autor. Tym bardziej że jeśli Amerykanie zmniejszą wsparcie dla NATO i Ukrainy, Europa będzie musiała to jakoś zrekompensować.
Zmiana w polskiej polityce jest „nową szansą.” Może przyczynić się do uniezależnienia europejskiego bezpieczeństwa i NATO od dwóch niebezpiecznych sił – zmieniających się wiatrów w polityce amerykańskiej i poważnego konfliktu na Bliskim Wschodzie – pisze Matthew Kaminski w komentarzu opublikowanym w „Die Welt”.
REDAKCJA POLECA