Katarzyna Domagała-Pereira
Skrajnie prawicowa Konfederacja ma szansę wejść do rządu po jesiennych wyborach – informuje ZDF. Jednak czy ultraprawica chce dzielić władzę z Kaczyńskim?
Skrajnie prawicowa Konfederacja ma szansę na wejście do polskiego rządu po jesiennych wyborach – informuje w swoim serwisie internetowym niemiecka telewizja publiczna ZDF. Wyjaśnia, że Konfederacja jest „jeszcze bardziej prawicowa niż narodowo-konserwatywna partia rządząca PiS – i nie jest już zjawiskiem marginalnym”.
W obecnym Sejmie Konfederacja ma dziewięciu posłów. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 roku udało jej się uzyskać 6,8 procent. W najnowszych sondażach osiąga jedenaście procent. PiS z kolei ma poparcie rzędu 34 procent i potrzebowałby partnera koalicyjnego, a w grę wchodziłaby tylko Konfederacja. „Wśród ultraprawicy są narodowcy, z których tematami PiS już flirtował” – czytamy.
Materiał na zięcia
Kandydaci Konfederacji prezentują się jak „dobry materiał na zięcia” – na przykład nowa twarz partii – Sławomir Mentzen, rocznik 1986, przedsiębiorca i doradca podatkowy, „zawsze w białej koszuli, garniturze i z uśmiechem” – informuje ZDF. Dodaje, że Mentzen streścił polityczny program swojej partii zdaniem: „Nie chcemy Żydów, gejów, aborcji, podatków i UE”.
Konfederacja dałaby dużo, żeby ten film zniknął z internetu. Nie zniknie. Pan @SlawomirMentzen mówi prost. „5 konfederacji! Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”. To przekaz faszystów a nie patriotów. Zobaczcie jak Was robią w konia! pic.twitter.com/Y8kN3yU8qb
— Cezary Tomczyk (@CTomczyk) March 25, 2023
„Idealnym typem zięcia” wydaje się też być Krzysztof Bosak, który w wyborach prezydenckich trzy lata temu zdobył prawie siedem procent głosów. Pod hasłem „Naprzód Polsko” „opowiadał się za suwerennym i silnym państwem, tradycyjnymi wartościami i mniejszymi wpływami Brukseli” – podaje ZDF.
Popularna wśród młodych mężczyzn
PiS i Konfederacja mają punkty wspólne, jeśli chodzi o konserwatywny obraz rodziny i silną rolę Kościoła katolickiego. Natomiast w kwestiach gospodarczych Konfederacja pozycjonuje się jako liberalna i krytykuje PiS za politykę społeczną, dzięki czemu punktuje u wielu przedsiębiorców i menedżerów – analizuje ZDF. Dodaje, że partia jest pierwszym wyborem wśród mężczyzn w wieku 18-39 lat (zagłosowałoby na nią 37 procent tej grupy).
Myślę, że koalicja PiS + Konfederacja po wyborach to dobre rozwiązanie.
— Schizoid (@Schizoidum) April 19, 2023
Płacz totalnej opozycji byłby niesamowity. pic.twitter.com/lV6i8D7q56
W kwestii UE PiS jest za „tak, ale”, natomiast Konfederacja „nie, ale” – tłumaczy ZDF. Pyta też, czy „krytyczny wobec Rosji PiS mógłby rządzić z partią, w której słychać przyjazne tony wobec Rosji”. Poza tym – jak czytamy – Bosak wyklucza koalicję z PiS.
Jak inne skrajnie prawicowe partie Konfederacja chce zyskać na kryzysach – informuje niemiecka stacja. Niemiecka AfD wykorzystała do promocji swoich kwestii kryzys uchodźczy. „W Warszawie Konfederacja robi teraz to samo w czasach inflacji, wielu ukraińskich uchodźców w kraju, strachu przed ‚wielokulturowością' i gender. Prawica stawia na swoich szykownie wyglądających polityków, którzy obiecują młodym Polakom marzenie o karierze i kobiecie u swego boku” – czytamy w serwisie ZDF.
REDAKCJA POLECA