Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęły 23 skargi, w których zarzucono nierzetelność i manipulacje materiałom pokazywanym w „Wiadomościach” TVP1.
Skargi dotyczą materiałów na temat szczytu NATO w Warszawie emitowanych w głównym wydaniu „Wiadomości” TVP1 w czwartek 8 lipca i piątek 9 lipca. - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
- Skargi odnosiły się do manipulowania informacjami oraz nierzetelności - poinformowała Wirtualnemedia.pl Katarzyna Twardowska, rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
8 lipca „Wiadomości” TVP1 opisały okoliczności przyjęcia Polski do NATO, nie wymieniając w tym kontekście Bronisława Geremka, Aleksandra Kwaśniewskiego ani Lecha Wałęsy. Wspomniano natomiast o artykule obecnego wiceministra kultury odpowiadającego za reformę mediów publicznych Krzysztofa Czabańskiego z końca lat 80. na temat możliwego członkostwa naszego kraju w Pakcie Północnoatlantyckim.
and here is the original link to the @michaelbirnbaum article on Polish state TV https://t.co/Eds8KwpqWy
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) 10 lipca 2016
Tekst o manipulacji "Wiadomości" jest obecnie najchętniej czytanym tekstem Washington Post 🙈 https://t.co/FswQjfo8QY pic.twitter.com/m1zAHT7V5C
— Łukasz Woźnicki (@lukaszwoznicki) 9 lipca 2016
here is the link to Polish state TV claiming that I am secretly in charge of @washingtonpost news coverage https://t.co/q2OJhZ2Isx
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) 10 lipca 2016
W sobotnim wydaniu „Wiadomości” w relacji ze wspólnej konferencji Baracka Obamy i Andrzeja Dudy nie zacytowano zdania prezydenta USA o tym, że w rozmowie z naszym prezydentem wyraził swoją troskę związaną z impasem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
Następnego dnia w krytycznym świetle opisał to „Washington Post". W odpowiedzi „Wiadomości” zasugerowały, że za powstaniem artykułu może stać Anne Applebaum, żona Radosława Sikorskiego, szefowa europejskiego działu opinii „Washington Post”. Anne Applebaum szybko temu zaprzeczyła.
After Polish state TV censored Obama, US embassy released text of his speech. English clip/Polish translation here https://t.co/MfdKNXhSLp
— Anne Applebaum (@anneapplebaum) 11 lipca 2016
KRRiT w najbliższym czasie będzie analizować zgłoszone skargi. Potem podejmie decyzję, czy są podstawy do dalszych działań, np. kary finansowej dla nadawcy.