Dominującym tematem poniedziałkowych komentarzy w prasie niemieckiej był zakończony w niedzielę w Watykanie szczyt na temat walki z pedofilią wśród duchownych.
#PopeFrancis contextualizes the “scourge” of abuse, and appeals for an “all-out battle against the abuse of minors, both sexually and in other areas” during a major address on Sunday at the Meeting on "The Protection of Minors in the Church". #PBC2019 https://t.co/ELigfOTeBK
— Vatican News (@VaticanNews) February 24, 2019
„Policzek wymierzony ofiarom”
„Policzek wymierzony ofiarom” – ocenił dziennik „Heilbronner Stimme" – „Papież niczego nie wyjaśnia, sprawcy mogą niemalże czuć się bezpiecznie. Ściganie przestępstw – o ile jest to w ogóle możliwe – nie istnieje. W najlepszym wypadku sprawców czeka przeniesienie lub nowe, kościelne zadania. Wygłaszane ciągle od nowa formułki przeprosin niczego nie załatwią, dopóki nie zostaną wyciągnięte konsekwencje. A to, że podczas tego czterodniowego spotkania w Watykanie ofiary nie zostały nawet wysłuchane, jest po prostu hańbą”.
Jeśli ktoś oczekiwał, że Kościół jest pełen skruchy, znowu się rozczarował
Także „Neue Osnabrücker Zeitung" jest zdania, że szczyt nie przyniósł żadnego przełomu:
„Kto oczekiwał, że Kościół pełen skruchy zmieni tysiącletnie struktury, które przetrwały nawet, jeśli sprzyjają nadużyciom, znowu się rozczarował. Jednak biskupi w poszczególnych krajach mają możliwość rozliczenia się z błędami i rozpoczęcia przemian, dzięki którym wierni poważnie potraktują ich starania o lepszy Kościół. Nie wystarczy przy tym okazanie skruchy. Dziesięć lat po ujawnieniu wymiarów skandalu, to za mało. Istotna jest przecież wiarygodność, a tym samym o przetrwanie Kościoła katolickiego”.
Brak konkretnych zapewnień
„Ofiary, ale i w równym stopniu rodzice dzieci uczęszczających na kościelne zajęcia oczekują konkretnych działań podejmowanych przez Kościół katolicki, aby w przyszłości nie dochodziło do seksualnego wykorzystywania dzieci. Papież nie wskazał jednoznacznych działań. Zamiast konkretów, mgliście mówił, że nadszedł czas na stanowcze działania i «koniec ukrywania» pedofilii wśród duchownych" - zauważa „Märkische Oderzeitung".
Final Mass #PBC2019#Pope: In people’s justified anger, the Church sees the reflection of the wrath of God, betrayed & insulted by these deceitful consecrated persons. The echo of the silent cry of the little ones ... It is our duty to pay close heed to this silent, choked cry. pic.twitter.com/70684fnmN8
— Guido Marini Fanpage (@guidomarini_fan) February 24, 2019
Dość mataczenia, koniec celibatu i dogmatu nieomylności
„Kiedy wreszcie ta organizacja znajdzie siły, by zreformować swoje struktury, przez które ciągle dochodzi do kolejnych rozczarowań i niepowodzeń? Mniej hierarchii, koniec celibatu, dogmatu nieomylności, więcej władzy dla kobiet. Wiele propozycji czeka na realizację, które często są zgłaszane przez własne szeregi, od zdesperowanych wiernych, którzy mają dość mataczenia”. - czytamy w komentarzu „Nürnberger Nachrichten".
Franciszek zmarnował szansę
„Papież Franciszek sam ustalił kryteria: Watykański szczyt na temat walki z nadużyciami seksualnymi w Kościele nie może przynieść żadnego, przewidywalnego potępienia, tylko konkrety, uchwytne wyniki – żądał, otwierając spotkanie. Następnie nastąpiło wyznanie skruchy, a później papież domagał się w swoim końcowym przemówieniu już tylko tego, by każdy sprawca trafił w ręce wymiaru sprawiedliwości - co przecież jest oczywiste, tak jak i to, że obowiązkiem Kościoła powinno być otoczenie opieką nad ofiarami.
Tymczasem należałoby jednoznacznie wyrazić się, że ten, kto wykorzystywał seksualnie dzieci, nie może pozostać księdzem, że dokumenty dotyczące tego czynu zostaną udostępnione opinii publicznej i że Kościół zadba u siebie o większy podział władzy tak, by biskupi i kardynałowie, którzy ukrywają nadużycia, byli konsekwentnie karani.
Franciszek zmarnował szansę powstrzymania utraty przez Kościół swojej wiarygodności jako instytucji moralnej i prawie zrujnował swoją reputację progresywnego papieża reformatora”. - ocenił „Frankfurter Rundschau".
REDAKCJA POLECA