- Ciężar odpowiedzialności jest bardzo duży i zdajemy sobie z tego sprawę. Natomiast to chyba dobrze dla demokracji, jeżeli można realizować pewien projekt skończony, a później być rozliczonym przez społeczeństwo. Kiedy jakieś koalicyjne gierki nie powodują, że to są półśrodki, półrozwiązania. Myśmy przedstawili pewne rozwiązanie, które w teorii ekonomii można by nazwać taką ekonomia dobrobytu: rozwój gospodarczy, bardzo silny rozwój inwestycyjny, a jednocześnie ta część społeczna, która też ma aspekt ekonomiczny, bo napędza gospodarkę. - mówił w na antenie RMF FM prof. Piotr Gliński Szef Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości, za chwilę poseł Zjednoczonej Prawicy i zapewne kandydat na jednego z wicepremierów.
"Będziemy realizowali wszystkie" propozycje programowe Prawa i Sprawiedliwości złożone w wyborach, przekonywał Gliński - Jest kwestią czasu, kiedy, które, ale myślę, że już od pierwszego roku uda nam się większość zacząć realizować. Jeśli chodzi o obniżkę VAT-u, to nie wszystko od razu. - zastrzegł.
Zapytany, kiedy PiS wprowadzi projekt 500 zł na dziecko odpowiedział, że jest to możliwe od 2016 roku zależy jednak czy uda wprowadzić nową ustawę o VAT od 1 stycznia. Ustawa ta zdaniem kandydata na wicepremiera, powinna uszczelnić system podatkowy. - Na vacie tracimy 50 miliardów rocznie, na międzynarodowym unikaniu opodatkowania 46 miliardów - to są dane Komisji Europejskiej jedne i drugie, czyli prawie 100 miliardów tracimy przez jeden z najgorszych na świecie systemów podatkowych. - podkreślił.
Projekt 500 zł na dziecko jest bardzo istotny ze względów społecznych, bo polska bieda głównie jest lokowana w rodzinach wielodzietnych. To jest także niezbędne ze względów demograficznych, mamy 210 miejsce, jeśli chodzi o rozrodczość na świecie, to jest klęska. To jest także ekonomicznie niezbędne, ponieważ te pieniądze pójdą od razu na rynek. Większość rodzin z tymi pieniędzmi pójdą natychmiast do sklepów, gdzie będą kupowały artykuły dziecięce - przekonywał profesor.
Piotr Gliński zaznaczył, że PiS będzie chciało już od 1 stycznia 2016 roku obniżyć VAT, wprowadzić nowy podatek bankowy i podatek od hipermarketów oraz wprowadzić przewalutowanie kredytów.
Zaznaczył również, że prawdopodobnie 1 września 2016 roku zlikwidowane zostaną gimnazja - To będzie jednak decyzja pani premier u nowego ministra edukacji. - podkreślił.
Autor: thefad.pl / Źródło: RMF FM