Mogłoby się wydawać, że prezerwatywa wrażenie, że skoro dopiero wtedy doszło do tak ogromnego wzrostu seksualnej wolności, wcześniej jego najważniejszy atrybut, jakim jest zabezpieczenie po prostu nie był obecny.
Tymczasem metody zabezpieczenia analogiczne do współczesnej prezerwatywy istniały już w starożytności, zaś prezerwatywa we współczesnym rozumieniu tego słowa zaczęła być wykorzystywana w Europie już pod koniec XV w. Warto przyjrzeć się rozwojowi prezerwatywy, dzięki któremu dzisiaj możemy cieszyć się bezpiecznym seksem.
Starożytne prezerwatywy
Jak było już wspomniane powyżej, prezerwatyw używano już w czasach starożytnych, a konkretnie Egipcie faraonów. Używano wówczas zabezpieczenia stworzone z naoliwionych pęcherzy zwierzęcych lub delikatnego papirusu. Wydaje się jednak, że wówczas użycie zabezpieczenia nie było powszechne. Był to raczej środek bezpieczeństwa w sytuacji, gdy istniały ryzyko zarażenia chorobą lub spłodzenia dziecka z kochanką. Podobnych wyrobów używali również starożytni Grecy i Rzymianie.
Panika matką wynalazku
Dalszy rozwój prezerwatywy dokonał się w nowoczesnej Europie. Był on konsekwencją wyprawy do Nowego Świata, ponieważ żeglarze Kolumba przywieźli ze sobą do Europy zarazę kiły. Nieuleczalność choroby, jej szybkie rozprzestrzenianie się i powodowane przez nią deformacje ciała spowodowały wytworzenie się powszechnej paniki. Nic dziwnego więc, że dużo myślało się o sposobach na ochronę przed nią. Dlatego w latach 60. XVI wieku Gabrielle Fallopia napisał traktat, w którym przedstawił pomysł lnianego pokrowca na członek, który miał oferować ochronę przed epidemią.
Rozpowszechnienie prezerwatywy było zjawiskiem, które ze zrozumiałych powodów wzbudziło w części społeczeństwa moralną panikę. O ile bowiem celem opracowania współczesnej prezerwatywy miała być ochrona przez zarazą, dosyć szybko zauważono, że oferuje ona również ochronę przed niechcianą ciążą. Tak naprawdę jednak zabezpieczenie przed ciążą było przez wiele wieków mocno wątpliwe, ponieważ dopiero w pierwszej połowie XX w. zaczęła być wprowadzana technologia testowania kondomów.
Prezerwatywy w obecnym kształcie
Czytając o starszych technologiach wytwarzania prezerwatyw, łatwo zauważyć brak jednego istotnemu elementu, którym jest... guma. Chociaż obecnie korzysta się w produkcji prezerwatyw również z innych materiałów, współcześnie kondom kojarzy nam się wciąż przede wszystkim z lateksem. Guma została wynaleziona dopiero w pierwszej połowie XIX w. i niedługo po jej pojawieniu się zaczęła być wykorzystywana do produkcji kondomów.
Nie oznacza to jednak, że prezerwatywy produkowane w XIX w. mogą zostać uznane za zabezpieczenie dorównujące współczesnej technologii. Jak było już wspomniane powyżej, nie było wówczas jeszcze wprowadzone testowanie prezerwatyw i wczesne prezerwatywy nie były ani szczególnie wygodne, ani skuteczne. Co wydaje nam się dzisiaj absurdalne, prezerwatywę uważało się wówczas za produkt wielokrotnego użytku.
Co ciekawe, wprowadzenie lateksowych prezerwatyw miało miejsce dzięki pracy urodzonego w Polsce chemika Juliusa Fromma. W następnych dekadach dokonało się znaczne udoskonalenie technologii produkcji, dzięki czemu lateksowe prezerwatywy stawały się coraz bardziej bezpieczne i wygodne. Obecnie zaś ostatnim krzykiem mody są prezerwatywy wykonane z poliprozenu czy poliuteranu, materiałów cieńszych niż lateks, a przez to w mniejszym stopniu ograniczających doznania. Wygląda na to, że w nadchodzących dekadach prezerwatywa będzie wciąż rozwijała się w bardzo interesujące sposoby!
Źródło: świat-prezerwatyw.pl