Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. International Space Station, ISS) jest, jak dotychczas, największym obiektem umieszczonym przez człowieka na orbicie okołoziemskiej. Składa się z 15 głównych modułów, umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi. Krąży wokół naszej planety z prędkością prawie 28 tys. kilometrów na godzinę, jednego okrążenia dokonuje w ciągu około półtorej godziny.
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży wokół Ziemi po orbicie o wysokości około 400 kilometrów i jest na tyle duża, że można ją zobaczyć z Ziemi jako obiekt poruszający się po niebie. Jednak aby ją dostrzec, konieczne są odpowiednie warunki – musi przelatywać nad naszą okolicą w takim miejscu, aby promienie słoneczne odbijały się od stacji pod odpowiednim kątem - powodując tym samym, że zobaczymy ją jako poruszający się po niebie jasny, świetlny punkt.
Głównym zadaniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest prowadzenie badań naukowych w warunkach niemożliwych do osiągnięcia na Ziemi. Mają one pozwolić na udoskonalenie metod prowadzenia upraw, lepsze poznanie działania ludzkiego organizmu oraz pomóc rozwiązać wiele innych problemów na Ziemi.
Choć do tej pory ISS nie dokonała żadnego przełomowego odkrycia, to dzięki zamontowanym na stacji kamerom możemy podziwiać Ziemi na żywo z perspektywy dostępnej dotychczas wyłącznie przebywającym w kosmosie astronautom.
(df) thefad.pl