W poniedziałek wieczorem 2 lipca w wielu mistach w Polsce odbyły się protesty i manifestacje w obronie wolnych sądów.
#Łódź. Kilkadziesiąt osób przyszło na manifestację "Europo, nie odpuszczaj!" przeciw ustawie o Sądzie Najwyższym #TOKFM @TOKFM_NEWS pic.twitter.com/yaz2E5l1Ez
— Bartosz Kondziołka (@kondziolka_tok) June 26, 2018
Hymn na proteście @ObywateleRP i @WarszawskiSK przy pl. Krasińskich pic.twitter.com/X96NRHmAm9
— michal fal (@michalfal) July 2, 2018
Na pl. Krasińskich, przed siedzibą Sądu Najwyższego w Warszawie w poniedziałek wieczorem zebrało się kilkaset osób. Demonstranci protestowali przeciwko reformie sądownictwa wprowadzonej przez PiS.
40-metrowa flaga została rozwinięta przed gmachem Sądu Najwyższego w Warszawie. Trwa protest. @RMF24pl pic.twitter.com/QA1jYNd68f
— Michał Dobrołowicz (@MDobrolowicz) July 2, 2018
Podczas manifestacji można było podpisać list poparcia dla I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf oraz innych sędziów, którym na mocy znowelizowanej ustawy obniżono wiek emerytalny i po 3 lipca - jak twierdzi Prawo i Sprawiedliwość będą musieli przejść w stan spoczynku.
- Wobec sędziów #SN, którzy skończyli 65 lat i nie złożyli oświadczenia o woli dalszego orzekania, Prezydent nie wydaje żadnego postanowienia. Przechodzą oni w stan spoczynku z mocy prawa - powiedziała Podsekretarz Stanu w KPRP Anna Surówka-Pasek.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 2, 2018
➡ https://t.co/gZCLSRYGjg
Zgodnie z ustawą PiS z 3 kwietnia o Sądzie Najwyższym, 3 lipca w stan spoczynku muszą przejść wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Jednak wedle konstytucji prof. Małgorzata Gersdorf pozostaje pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do 30 kwietnia 2020 roku.
W czwartek 26 czerwca odbyło się Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. 63 sądziów podjęto na nim decyzję odnośnie przyszłości Małgorzaty Gersdorf.
My sędziowie Sądu Najwyższego uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym SN w dniu 28 czerwca 2018 r., pamiętając o złożonym ślubowaniu sędziowskim i wierni Konstytucji RP, która jest najwyższym prawem RP, stwierdzamy, że sędzia SN prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z bezpośrednio stosowanym art. 183 ust 3 konstytucji pozostaje do dnia 30 kwietnia 2020 r. pierwszym prezesem SN, kierującym instytucją, w której pełnimy naszą służbę społeczeństwu – brzmi uchwała, która została jednogłośnie przyjęta przez 63 sędziów.
Jutro pan Duda ma wydać postanowienie o przejściu I prezes Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Rozumiem, że jeśli pan Duda może komuś przerwać zapisaną w konstytucji kadencję, to przełożeni Dudy, czyli My Naród, możemy definitywnie przestać go jutro uznawać za prezydenta.
— Tomasz Lis (@lis_tomasz) July 2, 2018
Gmach Sądu Najwyższego został otoczony barierkami. Oficjalnie z powodu remontu. Prawdziwy powód - znamy
— Michał Mostowy (@MostowyMich) July 2, 2018
(df) thefad.pl