Po niemal dwóch miesiącach od złożenia dymisji przez Borisa Johnsona Partia Konserwatywna ogłosiła, że nową liderką partii zostanie Liz Truss. We wtorek przejmie stanowisko od ustępującego Borisa Johnsona, który podał się do dymisji w lipcu tego roku.
I am honoured to be elected Leader of the Conservative Party.
— Liz Truss (@trussliz) September 5, 2022
Thank you for putting your trust in me to lead and deliver for our great country.
I will take bold action to get all of us through these tough times, grow our economy, and unleash the United Kingdom’s potential. pic.twitter.com/xCGGTJzjqb
Liz Truss pełniła dotychczas w gabinecie Borisa Johnsona urząd ministra spraw zagranicznych. Jej rywalem do stanowiska premiera w ostatniej rundzie głosowania był były kanclerz skarbu Rishi Sunak.
Głosowanie trwało prawie dwa miesiące. Po pięciu jego rundach, w których udział brali wyłącznie posłowie Partii Konserwatywnej, 20 lipca liczba kandydatów (początkowo wynosząca 11 osób) zmniejszyła się do dwóch, spośród których ok. 200 tys. szeregowych członków partii od 1 sierpnia do 2 września głosowało na swojego przewodniczącego. W kampanii miało miejsce12 debat między kandydatami.
Ahead of the results on Monday, thank you to the incredible #LizForLeader team and supporters for a fantastic campaign.#ReadyToDeliver pic.twitter.com/MMzHhTP3kr
— Liz Truss (@trussliz) September 2, 2022
Według ogłoszonych w poniedziałek wczesnym popołudniem wyników Truss dostała 81,3 tys. głosów członków Partii Konserwatywnej, a jej konkurent, były minister finansów Rishi Sunak — 60,3 tys. Wynik jest zgodny z przewidywaniami, bo od czasu, gdy w drugiej połowie lipca Truss i Sunak po serii głosowań w klubie poselskim konserwatystów przeszli do decydującej tury, wszystkie sondaże wskazywały na wyraźne zwycięstwo szefowej dyplomacji.
Thank you to the amazing #LizForLeader supporters who joined the @Conservatives hustings in London, backing my vision for our country and the economy.
— Liz Truss (@trussliz) September 1, 2022
With your support, we will unleash opportunity right across our United Kingdom. 🇬🇧 pic.twitter.com/16olr7vcVs
Prawdopodobnie 6 września przyszła premier spotka się z królową Elżbietą II, która przebywa w swojej letniej rezydencji Balmoral w Szkocji. Przedtem jednak uda się tam Boris Johnson, który oficjalnie złoży swoją rezygnację na ręce królowej. Nominacja rządu ma odbyć się w środę. 47-letnia Truss we wtorek zastąpi Borisa Johnsona w roli premiera Wielkiej Brytanii. Stanie się trzecią kobietą na tym stanowisku. Jej poprzedniczki — Margaret Thatcher (1979-90) i Theresa May (2016-19) również wywodziły się z Partii Konserwatywnej.
Obniżka podatków, zmniejszenie biurokracji
W swoim przemówieniu, które Liz Truss wygłosiła po ogłoszeniu wyników, powiedziała, że wierzy w jaśniejszą i lepszą przyszłość dla Wielkiej Brytanii. - Mam śmiały plan, który rozwinie naszą gospodarkę i zapewni wyższe płace, większe bezpieczeństwo dla rodzin i światowej klasy usługi publiczne. Zrobię to, obniżając podatki, forsując reformy po stronie podaży i ograniczając biurokrację, która powstrzymuje firmy. - zaznaczyła.
As Prime Minister, I will unleash Britain’s potential by going for growth and removing the obstacles holding our country back.
— Liz Truss (@trussliz) September 4, 2022
A growing economy is key to delivering for the British people and unlocking opportunity.
My piece in @Telegraph 👇https://t.co/agfTaq78R5 pic.twitter.com/3AUkw6aqZ5
- W kampanii wyborczej prezentowałam się jako konserwatystka i tak też będę rządzić - oświadczyła Liz Truss - Zmierzę się z kryzysem energetycznym, z wysokimi rachunkami za energię, ale też z bardziej długoterminowymi problemami związanymi z dostawami energii. Zadbam też o publiczną służbę zdrowia - dodała.
Kim jest Liz Truss?
Liz Truss urodziła się w lipcu 1975 r. w Oksfordzie. Jest absolwentką Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie ukończyła studia łączące w sobie nauki polityczne, filozofię i ekonomię.. Pierwsze kroki w polityce stawiała jeszcze w czasach studenckich. Na Uniwersytecie Oksfordzkim była przewodniczącą koła Liberalnych Demokratów. W 1996 roku przeszła do Partii Konserwatywnej.
W 2006 roku została radną jednej z gmin Wielkiego Londynu. Następnie zasiadała w gabinetach Davida Camerona oraz Teresy May. Zajmowała się środowiskiem, żywnością oraz finansami publicznymi.
Po ustąpieniu Teresy May Liz Truss stanęła do walki o władze z Borisem Johnsonem, jednak poniosła klęskę. Po wyborze nowego premiera Wielkiej Brytanii początkowo przydzielono jej funkcję ministry ds. handlu międzynarodowego. Ostatecznie została powołana na stanowisko w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Liz Truss dała się poznać jako zażarta przeciwniczka Rosji oraz przyjaciółka wolnej Ukrainy. Jeszcze w kwietniu poinformowała o wysłaniu do Polski dodatkowych wojsk brytyjskich. Wzywała międzynarodowe środowiska o zaostrzenie sankcji wobec Władimira Putina.
– Wezwę partnerów NATO i G7 do poszerzenia sankcji o zabronienie rosyjskim statkom wpływania do europejskich portów, dalsze odcinanie Rosji od europejskiego systemu bankowego, zamrożenie aktywów takich jak złoto i zahamowanie importu paliw rosyjskich – apelowała na początku kwietnia.