MUNDIAL 2026 Terminarz i wyniki Godziny meczów podawane według Twojej strefy czasowej.
GRUPA L KONIEC
PAN Panama 0
CRO Chorwacja 1
GRUPA K KONIEC
COL Kolumbia 1
COD DR Konga 0
GRUPA B KONIEC
SUI Szwajcaria 2
CAN Kanada 1
GRUPA B KONIEC
BIH Bośnia i Hercegowina 3
QAT Katar 1
GRUPA C KONIEC
MAR Maroko 4
HAI Haiti 2
GRUPA C KONIEC
SCO Szkocja 0
BRA Brazylia 3
GRUPA A KONIEC
CZE Czechy 0
MEX Meksyk 3
GRUPA A KONIEC
RSA RPA 1
KOR Korea Płd. 0
GRUPA E KONIEC
ECU Ekwador 2
GER Niemcy 1
GRUPA E KONIEC
CUW Curaçao 0
CIV Wybrzeże Kości Słoniowej 2
GRUPA F
TUN Tunezja
NED Holandia
GRUPA F
JPN Japonia
SWE Szwecja
GRUPA D
TUR Turcja
USA USA
GRUPA D
PAR Paragwaj
AUS Australia
GRUPA I
NOR Norwegia
FRA Francja
GRUPA I
SEN Senegal
IRQ Irak
GRUPA H
URY Urugwaj
ESP Hiszpania
GRUPA H
CPV Republika Zielonego Przylądka
KSA Arabia Saudyjska
GRUPA G
NZL Nowa Zelandia
BEL Belgia
GRUPA G
EGY Egipt
IRN Iran
GRUPA L
PAN Panama
ENG Anglia
GRUPA L
CRO Chorwacja
GHA Ghana
GRUPA K
COL Kolumbia
POR Portugalia
GRUPA K
COD DR Konga
UZB Uzbekistan
GRUPA J
JOR Jordania
ARG Argentyna
GRUPA J
ALG Algieria
AUT Austria
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/16 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału
1/8 finału

Krzysztof Skiba: Kto przeżyje Święta w zdrowiu psychicznym, może się uznawać za szczęściarza

Czas czytania: 5 min

Krzysztof Skiba

Kto przeżyje święta w zdrowiu psychicznym, bez kredytu, straty kasy, awantury, nerwicy, nadwagi, rozwodu czy samobójstwa może się uważać za SZCZĘŚCIARZA

 

Refleksje podczas świątecznego spaceru po Gdańsku. Boże Narodzenie to najsmutniejsze święta w ciągu roku, bo…

  1. Cieszymy się z narodzin Jezusa, który głosił dobrą nowinę, ale przecież wszyscy znamy zakończenie tej historii, które nastąpi 33 lata później. Wiemy co ludzie zrobią bohaterowi tej opowieści. Cieszymy się z narodzin dzieciątka i śpiewamy o tym kolędy, zapominając, że wbijanie gwoździ w ręce i nogi strasznie boli.
  2. Boże narodzenie to ulubiona pora samobójców. Statystyki potwierdzają, że wielu Polaków wybiera ten radosny czas na moment pożegnania się z życiem. W święta zabił się m.in. raper Magik z Paktofoniki, dziennikarz muzyczny Tomasz Beksiński i wielu innych.
  3. W święta dochodzi do całej masy awantur domowych , a w konsekwencji do "poświątecznych" rozwodów. Ten czas, który nagle mamy dla siebie, okazuje się zabójczy dla wielu związków. Póki się nie widzimy, pracujemy i biegamy jak zwariowani w amoku zarabiania kasy, to związek trwa siłą rozpędu i wygody. Gdy nagle przytłoczy nas świąteczne lenistwo, dostrzegamy w partnerze (partnerce) okropne cechy i wady, oraz fałdki tłuszczu czy pypcie na plecach, których wcześniej jakoś nie mieliśmy czasu dostrzec. Wówczas wystarczy tylko iskra i po małżeństwie.
  4. Tradycja świąteczna w Polsce, to głównie monstrualne obżarstwo połączone z piciem alkoholu. Zwykle w towarzystwie rodziny, z którą na co dzień nie utrzymujemy zażyłych kontaktów. Co jest fajnego w piciu wódy z przygłupim wujkiem? Obżarstwo świąteczne, to po prostu złe nawyki żywieniowe, a nie żadna tradycja.
  5. Przymus świątecznego obżarstwa, robienia w związku z tym męczących zakupów czy koszmar szukania prezentów, powoduje, że mamy dosyć takiej tradycji i uciekamy do ciepłych krajów.
    Przed pandemią, ponad 5 mln Polaków wyjeżdżało z Polski na święta pod palmami. Pewnie drugie tyle uciekłoby, gdyby miało na to pieniądze. Skoro miliony uciekają przed tradycją i to przeważnie do krajów nie tak świętych i katolickich jak nasz, gdzie w wigilie organizuje się hotelowe Christmas Disco lub na bożonarodzeniowy stół stawia wielkanocnego zająca z czekolady i nikt już nie wypatruje pierwszej gwiazdki na niebie, to jesteśmy świadkami narodzin nowej tradycji czyli tradycji all inclusive i last minute.
  6. Religijny wymiar świąt przeżywa tak naprawdę skromna grupa obywateli. Dotyczy do głównie starszych, głęboko wierzących osób. Dla pozostałych święta mają charakter biznesowo rozrywkowy. Handel i producenci wykorzystują święta do nadprogramowego wciskania ludziom towarów wszelkiej maści. To już od lat prawdziwy festiwal komercji, złego gustu i zepsucia, a nie przeżycie duchowe. Większość z nas traktuje ten czas, jako okazję do złapania oddechu i postrzega jako dodatkowy czas wolny, zimowy urlop.
    Gdyby jeszcze księża nam pomagali w religijnym przeżywaniu Bożego Narodzenia. Nic z tego. Po za nielicznymi wyjątkami mądrych kazań, serwuje się nam oklepane formułki bożonarodzeniowe, plus polityczny bełkot o koniecznej walce z gender, LGBT i lewactwem. Tymczasem Jezus nic nie mówił o walce z gender i pewnie sam był po troszę lewakiem, a już na pewno był rewolucjonistą, uchodźcą i Żydem, więc jako taki nie specjalnie do polskiej mentalności pasuje. Wiadomo: Jezus jeździł na osiołku, ale Prezes woli na wyborcach. Każdy Polak ma w domu Biblię, ale mało kto ją czyta, a jeszcze mniej rozumie, więc o wymiar duchowy w święta ciężko, a ważniejsze dla nas zawsze jest to, aby przed rodziną się pokazać (by zazdrościli) i na bogato postawić i żeby sąsiad wyraźnie zobaczył jaką wypasioną furą zajechaliśmy pod kościół.
  1. Zalew życzeń świątecznych może przyprawić o mdłości. Te wszystkie kretyńskie wierszyki, migające choinki, dyndające bombki, to istne tsunami kiczu, które zabija w nas wrażliwość na prawdziwe piękno. Oczywiście to miłe, że dawny znajomy o nas pamięta i wysyła nam telefonem głupkowaty filmik z gołymi babami i Mikołajem, który z kutasem wielkości maczugi biega za śnieżynkami. Tylko chyba lepiej abyśmy wszyscy o sobie pamiętali na co dzień i byli dla siebie mili bez okazji.

 

Kto więc PRZEŻYJE święta w zdrowiu psychicznym, bez kredytu, straty kasy, awantury, nerwicy, nadwagi, rozwodu czy samobójstwa może się uważać za SZCZĘŚCIARZA 🙂

I na koniec coś bardziej optymistycznego. Kolędy polskie są naprawdę piękne, a święta można wykorzystać nie tylko do bezrozumnego obżarstwa i chlania, ale także do obejrzenia dobrych filmów, czy przeczytania mądrych książek.

No i przecież ten cały Mikołaj, gwiazdka i choinka są nie tyle dla nas, ile dla dzieci. Skoro dzieciaki się cieszą i czekają na prezenty, to będziemy je robić do końca świata.

Krzysztof Skiba

Opracowanie: Anna Frach

Link skopiowany

Powiązane

Najczęściej czytane

  1. 1

    „Mąż Kaczyńskiego” – Oficer WSI w liście do Zbigniewa Stonogi

  2. 2

    Zemsta byłych funkcjonariuszy SB. Chcą opublikować listę homoseksualistów z PiS

  3. 3

    Ks. Stanisław Walczak: J. Kaczyński i abp. Jędraszewski cierpią na kompleks nicości

  4. 4

    Roman Giertych: Dzisiejszy wyrok SN, to bomba atomowa!

  5. 5

    Ks. Stanisław Walczak do Kaczyńskiego: No cóż, już tatuś nas ostrzegał… A za mało lał cię po gołym tyłku!

Exit mobile version