Świat snów i koszmarów wciąż ma więcej tajemnic niż faktów. Jest to dziedzina, którą niezwykle trudno zbadać, ponieważ każdy z nas posiada unikalny świat marzeń sennych, który jest z natury subiektywny i trudny do udokumentowania.
Chociaż istnieje kilka hipotez, niewiele z nich potrafi wyjaśnić, dlaczego śnimy i co wpływa na tematykę naszych snów. Istnieje jednak kilka interesujących teorii na temat koszmarów, a najnowsze badania wyróżniają kilka potencjalnych sposobów na zminimalizowanie ich występowania. Sprawdź, co może wpłynąć na sny i jak najlepiej radzić sobie z koszmarami.
Posiłki przed snem
Jedzenie kolacji tuż przed snem może dosłownie „nakarmić” twoje koszmary, więc staraj się unikać chodzenia spać z pełnym żołądkiem. Dzieje się tak dlatego, że jedzenie zwiększa metabolizm i temperaturę ciała, gdy ciało zaczyna je trawić. Uważa się również, że zwiększa to aktywność mózgu, co prowadzi do występowania bardziej niekonwencjonalnych snów.
Szczególnie problematyczną przekąską, której nie należy spożywać przez snem jest ciężkostrawny ser. Ponadto wieczorem powinno się także zrezygnować z picia napojów wysokoenergetycznych, alkoholu, kawy i czarnej herbaty. Niektórzy z kolei, dodają olej CBD (z Cibdol) do jedzenia lub picia, aby złagodzić lęk i zadbać o lepszy sen.
Higiena snu
Nie zawsze jest możliwe całkowite zapobieganie złym snom, ale zadbanie o otoczenie, w którym śpimy, może zbawiennie wpłynąć na nocny odpoczynek i pomóc w codziennym wstawaniu. Higiena snu to nic innego jak wprowadzenie zdrowych nawyków przed pójściem do łóżka i zadbanie środowisko, w którym śpimy.
To gdzie kładziemy się na spoczynek, może mieć duży wpływ na przebieg snu. Idealne sypialnie powinny być chłodne, ciemne i ciche. Warto usunąć z pokoju źródła niebieskiego światła, takie jak telewizory, ekrany komputerów, laptopy i smartfony oraz rozważyć wprowadzenie zasłon blokujących światło z zewnątrz. Biały szum lub zatyczki do uszu mogą być z kolei pomocne w zagłuszaniu uciążliwego hałasu.
Jeśli chodzi o zdrowe nawyki, to regularne kładzenie się spać przez cały tydzień jest kluczowym elementem wspierania wewnętrznego zegara biologicznego, podobnie jak codzienne umiarkowane ćwiczenia, ekspozycja na światło słoneczne i wieczorna rutyna relaksacyjna.
Przyjmowane leki
Jeżeli przyjmujesz leki, warto porozmawiać z lekarzem o dręczących cię problemach z koszmarami i zastanowić się nad zmianą leku na alternatywny. Możliwe, że mogą być one działaniem niepożądanym związanym z przyjmowanymi preparatami na receptę. Niektóre leki przeciwdepresyjne i leki nasercowe mogą w efekcie ubocznym powodować koszmary.
Rozmowa lub dziennik snów
Niektórzy psychologowie uważają, że mówienie o snach i uzyskanie wsparcia od innych pozwala na spojrzenie na koszmary z nowej perspektywy i jest kluczem do zmniejszenia lęku przed złymi snami. Może być to zarówno rozmowa z terapeutą, omówienie ich z partnerem lub pisanie dzienników. Jeśli obudzisz się wstrząśnięty koszmarem i masz problemy z ponownym zaśnięciem, pomocne może być wstanie z łóżka i zapisanie tego snu.
Istnieje nawet poznawcza terapia behawioralna, IRT, która polega na przywoływaniu koszmaru, a następnie pisaniu jego nowej, bardziej pozytywnej wersji i codziennym ćwiczeniu tego nowego scenariusza, aby zastąpić oryginalny motyw koszmaru.
Czasami koszmary mogą być czymś więcej niż tylko sporadycznymi zakłóceniami snu, stając się znaczącym źródłem lęku przed zaśnięciem. Jeśli masz wrażenie, że koszmary zdarzają się zbyt często i utrudniają dobry sen, a także wywołują niepokój związany z zasypianiem, warto porozmawiać o tym z lekarzem lub psychologiem.