Zastanawiasz się nad nową aktywnością fizyczną na zewnątrz, która będzie mniej intensywna od biegania, lepiej ukształtuje twoją sylwetkę niż spacer i nie będzie związana z treningiem siłowym? Najwyższy czas na rolki! Jazda na nich ma świetny wpływ na zdrowie, figurę, a także pozwala aktywnie spędzić czas ze znajomymi. Czytaj dalej, by poznać kilka interesujących faktów oraz sprawdzić, jaka odzież będzie najlepsza w zależności od pory roku.
Krótka historia rolkarstwa
Czy wiesz, że pierwsze wzmianki o wrotkach, czyli pierwowzorze rolek, pojawiły się już w XVIII wieku? Według różnych źródeł ich pomysłodawcą był Belg – Jean-Joseph Merlin. Z czasem zaczęto je unowocześniać – dodano trzecie kółko i hamulec. Pod koniec XIX wieku w USA we wrotkach użyto łożysk kulkowych, a koła pokryto gumą, by wzmocnić ich trwałość. W 1902 roku w Chicago otwarto pierwszy tor do jazdy na wrotkach, choć szczyt mody na jazdę nastąpił dopiero w latach 70. i 80. W 1979 roku rozpoczęto produkcję rolek z kółkami ustawionymi w jednej linii. Pod koniec lat 80. zaczęto zamieniać sznurowadła na klamry, a w 1990 roku wdrożono do produkcji termoplastyczne żywice, aby zmniejszyć wagę. Jak rozwijała się moda na jazdę na rolkach w Polsce? Pierwszy tor dla wrotkarzy otwarto w Warszawie już w 1913 roku, a największym zainteresowaniem cieszyły się one w latach 90.
Jakie korzyści daje jazda na rolkach?
Redukcja masy – zastanawiasz się, ile kalorii spala jazda na rolkach? Okazuje się, że od 300 do nawet 700 kcal w ciągu godziny w zależności od tempa, masy ciała i twoich indywidualnych predyspozycji. Jest to doskonała alternatywa dla biegania, gdyż podobnie jak ono jest aktywnością cardio, czyli nastawioną na spalanie kalorii i poprawę funkcjonowania układu krwionośnego.
Poprawa kondycji – wytrzymałościowa jazda na rolkach (w strefie tętna 80-90 HRmax) poprawia kondycję i wytrzymałość. Serce silniej pompuje krew, dotleniając organizm, co przekłada się na większą wydolność podczas aktywności.
Zwiększenie masy mięśniowej – ta aktywność pomaga zbudować silne mięśnie brzucha, nóg, rąk oraz pośladków. Co kształtuje jazda na rolkach? Pomimo tego, że jest to aktywność cardio, dodatkowo modeluje mięśnie grzbietu i łydek, gdyż podczas jazdy angażujemy duże grupy mięśniowe.
Poprawa równowagi i koordynacji – dzięki regularnej jeździe poprawi się również twoja równowaga, co może przełożyć się na efekty innych aktywności fizycznych. Dzięki temu, że musisz angażować do pracy wiele mięśni jednocześnie, w tym mięśnie głębokie, o wiele łatwiej przyjdzie ci wykonywanie innych ćwiczeń.
Aktywność bez znacznego obciążania stawów – jeżdżenie na rolkach w porównaniu do biegania znacznie mniej obciąża aparat ruchu. Poruszasz się bardziej płynnie, bez odrywania stóp w tym samym czasie, co sprawia, że kolana i kręgosłup są odciążone. Dzięki temu jest to dyscyplina mniej kontuzjogenna.
Poprawa samopoczucia – aktywność na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne, oczyszczając umysł i zwiększając produkcję endorfin. Pomaga się odprężyć, zrelaksować, dotlenić organizm i dostarczyć mu cennej witaminy D.
Wzmocnienie serca – jazda na rolkach jako efektywny trening cardio wpływa pozytywnie na serce i cały układ krwionośny.
Sposób na łatwe przemieszczanie się z miejsca na miejsce – rolki mogą również służyć jako środek transportu po mieście! Jeśli nie chcesz korzystać z samochodu, roweru ani autobusu, będą doskonałą alternatywą, zwłaszcza w słoneczną pogodę i na niewielkich odległościach.
Sposób na spędzenie czasu z bliskimi – zastanawiasz się, co daje jazda na rolkach poza lepszym samopoczuciem i figurą? Przede wszystkim możliwość aktywnego spędzenia czasu z bliskimi! Rolki są aktywnością dla wszystkich, niezależnie od wieku. W zależności od tempa czy sposobu jazdy można swobodnie rozmawiać lub po prostu cieszyć się obecnością bliskiej osoby.
Jazda na rolkach – które mięśnie pracują:
- mięśnie czworogłowe i pośladkowe;
- mięśnie grzbietu;
- mięśnie brzucha;
- mięśnie górnych partii rąk;
- mięśnie łydek.
Jazda na rolkach – efekty:
- smuklejsze ciało z bardziej widoczną muskulaturą;
- lepsza kondycja i wytrzymałość;
- sprawniejszy układ krwionośny;
- lepsze samopoczucie.
Jazda na rolkach – porady
Wiesz już, jakie są korzyści jazdy na rolkach i które z mięśni pracują. Co jeszcze powinieneś wiedzieć na ten temat? Podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych podstawą jest dobrze dopasowany ubiór. W porze ciepłej największy komfort zapewni ci koszulka treningowa i wygodne szorty. Odzież musi wyróżniać się oddychającymi włóknami, krojem zapewniającym swobodę ruchów i płaskimi szwami niepowodującymi otarć. Warto zadbać także o wygodną i funkcyjną bieliznę, która będzie znacząco wpływała na komfort w trakcie aktywności. Wybierasz się na rolki jesienią lub wiosną? Załóż legginsy lub spodnie dresowe męskie, a na górę bluzę damską lub bluzę męską. Obawiasz się załamania pogody? Zabierz ze sobą softshell z membraną, która chroni przed wiatrem oraz spowalnia wchłanianie wilgoci. Podczas jazdy na rolkach na zewnątrz ważne są także akcesoria – latem koniecznie włóż czapkę z daszkiem, która ochroni głowę przed słońcem. W porze przejściowej przyda się czapka o właściwościach termicznych, szal oraz funkcyjne rękawiczki, które umożliwią korzystanie ze smartfona bez konieczności ich zdejmowania.
Co z zakupem rolek? Na początek przygody warto wybrać prostsze, budżetowe modele, które pozwolą na efektywną naukę. Gdy już się dowiesz, jaki styl jazdy ci odpowiada i w jakim kierunku chcesz rozwijać swoje umiejętności, warto zainwestować w sprzęt wyższej klasy. Osoby początkujące powinny zaopatrzyć się także w nakolanniki, naramienniki oraz kask na rolki – bezpieczeństwo to podstawa w każdym sporcie.
Jak zacząć jazdę na rolkach? Od ćwiczeń postawy i równowagi – podstawa to nogi lekko ugięte w kolanach, unieruchomiony tułów i kostki. Stopy ustawiamy na szerokość bioder, a ramiona lekko wysuwamy do przodu. Z tej pozycji wyjściowej wychodzimy odpychając się, dostawiając jedną nogę do drugiej – kolana powinny znajdować się blisko siebie. Poza jazdą do przodu ważne jest także hamowanie. Można wykorzystać hamulec tylny, bądź nauczyć się techniki zatrzymywania „pługiem” lub „T-stopem”. Gdy opanujesz już podstawy, możesz spróbować nauczyć się przekładanki ułatwiającej skręcanie ze znaczną prędkością czy jazdę do tyłu. Polecamy skorzystanie z lekcji instruktorskich, które pozwolą uniknąć błędów w technice, które wpłyną na styl jazdy i twoje bezpieczeństwo. Nawet jeśli jazdę na rolkach traktujesz rekreacyjnie, przyda się krótka lekcja i trening od podstaw.
Na co uważać podczas nauki jazdy na rolkach? Przede wszystkim nigdy nie patrz w dół, nie prostuj nadmiernie nóg i dbaj o prawidłową ruchomość tułowia. Z uwagą dobieraj nawierzchnię, na jakiej ćwiczysz – wszystkie nierówności, kamienie i inne defekty będą odczuwalne pod kołami, a dodatkowo mogą zniszczyć twój sprzęt.
Jazda na rolkach – zalety dla zdrowia i sylwetki
Wiesz już, które mięśnie wzmacnia jazda na rolkach i jakie są największe korzyści tej aktywności fizycznej oraz znasz inne informacje przydatne osobom stawiającym swoje pierwsze kroki. Nie czekaj – spróbuj nowej aktywności, by spędzić przyjemnie czas wolny w samotności lub z przyjaciółmi i rodziną. Jeśli chcesz spalić więcej kalorii i poprawić swoje osiągnięcia sportowe, spróbuj również marszobiegów, które są świetną alternatywą dla klasycznego biegania.