Jeżeli nie sporządziliśmy testamentu spełniającego wszystkie wymogi ustawowe, to obowiązywać będzie dziedziczenie ustawowe. I to przepisy brytyjskiego prawa spadkowego będą obowiązywały spadkobierców podczas podziału majątku.
Warto zapoznać się z zasadami dziedziczenia w Wielkiej Brytanii, żeby nie zostawiać tak istotnej kwestii przypadkowi.
W poniższej tabelce zostało przedstawione co się dzieje ze spadkiem w przypadku śmierci na terenie Anglii i Walii, gdy nie pozostawimy ważnego testamentu.
Tabelę należy czytać od góry do dołu, żeby dostrzec schemat, zgodnie z którym ustawodawca uporządkował kwestię dziedziczenia.
Tabela postępuje w zależności od kręgu spadkobierców.
Pierwszy krąg spadkobierców to dzieci i małżonek. Małżonek odziedziczy nasze rzeczy osobiste i spadek do wartości £250,000.00. Dzieci będą dzieliły po równo ze współmałżonkiem majątek przekraczający pierwsze £250,000.00.
Warto pamiętać:
1. Zasady nie przewidują rozwiązań dla osób pozostających w nieformalnych związkach, bez małżeństwa.
2. Gdy posiadamy małżonka oraz dzieci należy dobrze przemyśleć kwestie dziedziczenia. Możemy mieć np. dom warty powyżej £250,000.00, wobec którego może powstać spór o własność.
3. Małżonek, z którym jesteśmy w separacji, ale jeszcze nie jesteśmy rozwiedzeni, jest wciąż naszym małżonkiem i będzie dziedziczył.
4. Dzieci z poprzednich małżeństw lub ze związków pozamałżeńskich wciąż są naszymi dziećmi.
5. Dzieci poniżej 18 roku życia nie dziedziczą do czasu osiągnięcia pełnoletności.
Jeżeli jesteśmy z zagranicy lub jesteśmy samotnymi rodzicami i nie zostawimy testmamentu zgodnie z prawem angielskim, dzieci będą uznane za sieroty.
Źródło: nasze.co.uk