Szukaj w serwisie

×
7 listopada 2017

Parafianie przygotowali listę zarzutów dla proboszcza – Już czas zrobić rachunek sumienia

Zadane przez ks. Wiesława Maciaszka w niedzielę 15 października 2017 roku na kazaniu podczas Mszy św. o godz. 7:00 pytanie: Dlaczego jest coraz mniej wiernych z parafii Kasina Wielka na niedzielnych Mszach św. – jak sam powiedział ponad 400 osób mniej, nie wliczając chorych i tych, którzy nie mogą być – i co jest tego powodem? Sam też nie wiedział jak odpowiedzieć na zadane przez siebie pytanie!

Jeśli ks. Wiesław Maciaszek nie wie jak to się stało i jak to się dzieje, że coraz więcej parafian Kasina Wielka nie uczęszcza na niedzielną Msze św., to już najwyższy czas zrobić szczegółowy rachunek sumienia ze swojego postępowania jako kapłana i proboszcza w Kasinie Wielkiej.

Administracja strony Kaplicy Na Brzegu pomoże ks. Maciaszkowi w przypomnieniu tych najbardziej widocznych zaniedbań, lekceważeń, opieszałości, nadużycia, lekkomyślności, kłamstw, oszczerstw, oddania się marnościom tego świata, niegodnego odprawiania Mszy św., nieposłuszeństwa przełożonemu metropolicie, itp., a przede wszystkim zniewagi Najświętszego Sakramentu oraz znieważenie i wzgardzenie Matki Bożej w publicznych swoich wystąpieniach.

1. Pierwszym i najważniejszym złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka jak to już administracja strony wielokrotnie napominała przez ostatnich kilka lat jest zlekceważenie już w drugim miesiącu swej „posługi„ w Kasinie Wielkiej Matki Bożej Częstochowskiej w Kaplicy Na Brzegu, a dokładniej w sierpniu 2009 roku jedna z osób piszących ten tekst zamawiając w zakrystii Mszę św. odpustową w obecności zestresowanej służby kościelnej (organista, kościelny), otrzymała odpowiedź od nowo przybyłego proboszcza (Wiesław Maciaszek), że żadnego odpustu nie będzie w Kaplicy Na Brzegu, nie uznaje przydrożnych kapliczek, że to miejsce nie jest konsekrowane i nie wolno tam Mszy św. odprawiać.

Później nastąpiło przez ks. Maciaszka systematyczne likwidowanie nabożeństw Maryjnych w Kaplicy Na Brzegu. Od 2015 roku nie odprawiane są Msze św. w tym między innymi: 3 maj Matki Boskiej Królowej Polski, 26 sierpnia główne święto Patronki Kaplicy – Odpust – Matki Boskiej Częstochowskiej.

Każde z tych nabożeństw które odbywały się w Kaplicy Na Brzegu przed cudownym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej gromadziły licznie nie tylko mieszkańców Kasiny Wielkiej, ale także czcicieli z poza Kasiny Wielkiej. Jeśli tak postępuję ks. Wiesław Maciaszek z Matką Bożą to nie ma się czemu dziwić, że nie przychodzą na niedzielne Msze św.

Wszystkie Msze św., które zawsze były, jak i okolicznościowe, które ks. Wiesław Maciaszek zaprzestał i zakazał odprawiać wikarym i kapłanom z poza parafii w Kaplicy, po rozmowie z przedstawicielami parafii u kard. Stanisława Dziwisza ówczesnego metropolity zostały przez kardynała nakazane ks. Maciaszkowi, że mają być odprawiane w Kaplicy Na Brzegu. Niestety ks. Maciaszek nie był posłuszny swojemu przełożonemu, biskupowi krakowskiemu. Podobnie jest nieposłuszny obecnemu metropolicie abp. Markowi Jędraszewskiemu.

2. Kolejnym złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka jest Procesja Bożego Ciała zawsze miała swoją tradycyjną trasę w Kasinie Wielkiej. Wychodziła z Kościoła z Najświętszym Sakramentem pod baldachimem do 4 ołtarzy, między innymi Kaplica Na Brzegu i wracała do Kościoła. Tej trasy nie zmieniła nawet okupacja hitlerowska, ani czasy stalinowskie. Zapis z Kroniki Parafialnej prowadzonej przez ks. Edwarda Szczyrzyńskiego z 1950 roku, "W Boże Ciało urządzono procesję do bramy starego dworu, następnie do 2 krzyży na dolinkach i do Kaplicy na Brzegu."

Od przyjścia ks. Wiesława Maciaszka (2009 rok), procesja odbywa się na obrzeżach miejscowości, a Najświętszy Sakrament przewożony jest w samochodzie w bagażniku. Jeśli ks. Wiesław Maciaszek tak postępuje z Najświętszym Sakramentem to nie ma się czemu dziwić, że nie przychodzą na niedzielne Msze św.

3. Idąc dalej, gdyby ks. Wiesław Maciaszek tak dbał o wszelkie sprawy parafialne jak o siebie samego i swoje doczesne uciechy, marności tego świata to może nie było by trzeba zadawać sobie pytań: Czemu taka jest sytuacja w parafii, że coraz mniej osób uczęszcza na Msze św. niedzielne? Kiedy parafianie widzą jak ksiądz, który zbiera składki w drugą niedzielę miesiąca w kościele z przeznaczeniem „na potrzeby kościoła”, zbiera po domach wysyłając po raz kolejny na ten sam cel strażaków i radę parafialną, a te prace nadal nie są wykonywane tylko w zamian ich widzimy w garażach plebańskich coraz więcej klasowych pojazdów, przykładowo sportowy Porsche Macan (2017 rok), wart sporo ponad 400 000 tyś. zł. Każdy mający samochód zdaje sobie sprawę jakie są koszty utrzymania pojazdu OC, AC, NW, Assistance, mechanika, itd…

Punkty 3, 4, 6, 7, 13 i 14 są ze sobą powiązane jeśli chodzi o pozyskiwanie środków finansowych na prywatne potrzeby ks. Wiesława Maciaszka.

4. Kolejnym złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka było samowolnie, bez konsultacji z architektem obiektów sakralnych w Kurii, bez specjalistów z nadzoru budowlanego ściągnięcie 30 letniej zdrowej blachy miedzianej (17 ton) na nowym Kościele tłumacząc, że przecieka (2015 rok). zdjęcia: http://www.kasinawielka-kaplicanabrzegu.pl/zdjecia-utyliza…/

Według fachowców, którzy wykonywali pokrycie było to zwykłe rozszczelnienie blachy, które na takich obiektach może nastąpić do 40 – 50 lat od pokrycia i takie rozszczelnienia się uzupełnia, a nie ściąga tak drogocennego pokrycia. Czy ktoś z parafian, gdy mu na nowym dachu lekko przecieka to ściąga to pokrycie i kładzie gorszej jakości? Wzywa majstrów, którzy wykonywali i naprawia. Majster, którego ekipa wykonywała pokrycie blachą miedzianą powiedział, że to rozszczelnienie w korycie wystarczyło wyciąć (koszt około 15 tyś. zł) i wstawić nową blachę w to miejsce. Dowodem na to są zdrowe deski pod blachą miedzianą, które nie były wymienione – zobacz zdjęcia. Ale to nie było celem, aby naprawić tylko zyskać z blachy.

W rozmowach przeprowadzonych z uznanymi architektami, gdy zobaczyli zdjęcia w jaki sposób była ściągana blacha miedziana z nowego kościoła to jednoznacznie wszyscy mówili, że to nie będzie złomowane, tylko idzie na powtórne krycie.

Jeśli tak postępuje ks. proboszcz Wiesław Maciaszek – złe zarządzanie dobrami doczesnymi, z wielką szkodą Kościoła (Prawo Kanoniczne) – to nie ma się czemu dziwić, że …

5. W każdej parafii jest odprawiane 40 – godzinne nabożeństwo i tak też było w Kasinie Wielkiej do 2009 roku. Od przybycia obecnego proboszcza ks. Wiesława Maciaszka tych nabożeństw nie ma w parafii Kasina Wielka. (Zaleca się, aby w kościołach i kaplicach, w których na stałe przechowuje się Najświętszy Sakrament, odbywało się co roku uroczyste wystawienie Najświętszego Sakramentu trwające przez dłuższy czas. – Episkopat Polski o kulcie Tajemnicy Eucharystii poza Mszą św.).

Należy usilnie dążyć do tego, by nabożeństwa z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, które są częstą praktyką w naszych kościołach i najpowszechniejszym wyrazem kultu Eucharystii poza Mszą św. nadal były utrzymane i pogłębiane (Episkopat Polski o kulcie Tajemnicy Eucharystii poza Mszą św.).

Dotyczy to zaniedbań, lekkomyślności, itd. ks. Wiesława Maciaszka względem praktyk w nabożeństwach przez cały rok: nabożeństwa majowe, nabożeństwa czerwcowe, różaniec, gdzie te nabożeństwa odbywają się bez wystawienia Najświętszego Sakramentu.

6. Jest pięknym zwyczajem zamawianie Mszy św. przy pogrzebie za Duszę zmarłej osoby. Jest to wielkim ratunkiem dla Dusz, ale bardzo złym i nagannym jest działanie ks. Wiesława Maciaszka z tymi Mszami św., a dokładniej ich nieodprawianie. Wiele rodzin w parafii Kasina Wielka pytając się ks. Wiesława Maciaszka kiedy będą te Msze św. odprawione, nie jednokrotnie z płaczem odchodzą obrażani przez obecnego proboszcza Maciaszka i wyszydzani. Często odpowiada z lekceważeniem, że są już odprawione. Można tu podać przykład jednej z rodzin (do wiadomości administracji strony), której zmarł członek rodziny. Na pytanie kiedy zostaną odprawione Msze św. zamówione przy pogrzebie ks. Maciaszek odpowiedział z uśmiechem na twarzy, “że już dawno są odprawione w Krakowie u księży, którzy leczą się od uzależnienia alkoholowego”. Rodzina administracji strony również doświadczyła takiej rozmowy z ks. Maciaszkiem w 2014 roku. Przy pogrzebie rodzina, znajomi, przyjaciele zamówili ponad 100 Mszy św. za Duszę zmarłego taty. Zostały odprawione 3 Msze św. Na pytanie , kiedy będą odprawione pozostałe Msze św. , odpowiedział, „.., że już są odprawione” z lekceważącym uśmiechem. Poprosiliśmy o zwrot tych pieniędzy, bo nie wierzymy księdzu, odpowiedział ”To są moje pieniądze!”. Szacuje się, że do chwili obecnej od przybycia ks. Maciaszka (2009 rok) takich Mszy św. za zmarłych nie odprawionych może być już ponad 7000 tyś.

Z Mszy tych ks. Maciaszek osiąga spore dochody finansowe, a zlecanie Mszy św. innym kapłanom wiązało by się z podziałem tych ofiar, które rodzina, znajomi, przyjaciele zmarłego na nie złożyli.

Zaniedbywane Msze św. za zmarłych bł. Katarzyna nazywała po prostu szkaradnym okradaniem najbiedniejszych spośród biednych (Sekrety Dusz Czyśćcowych, bł. Anna Katarzyna Emmerich).

7. Kolejnym złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka są nadużycia związane z pobieraniem opłat za miejsca pochówku, zmiany nagrobka, odnawiania miejsca grobu na cmentarzach w Kasinie Wielkiej. Cmentarz w parafii Kasina Wielka jest własnością parafii i został już dawno wykupiony przez parafian za poprzednich proboszczów. Więc wymuszanie na parafianach jakichś opłat jest niezgodne z prawem. A opłaty z tego są dla ks. Wiesława Maciaszka źródłem sporych dochodów nic nie wkładając od siebie, ponieważ tereny pod cmentarz zostały jak już wyżej zaznaczono nabyte przez poprzednich proboszczów w tym nowy cmentarz za proboszczowania Śp. ks. kanonika Mariana Juraszka. Opłaty jakie wymusza na parafianach ks. Maciaszek są: za grobowiec podwójny 2000 zł, pojedynczy 1000 zł i tak dalej 500 zł, 200 zł.

Niestety za te spore sumy pieniędzy, które ks. Maciaszek nabywa ot tak lekką ręka, a nic nie robi z cmentarzami np. ogrodzenie w ruinie, brak wody, światła, odwodnienia. Ostatnie prace jakie wykonano przy cmentarzach były za Śp. ks. kanonika Mariana Juraszka, natomiast ks. Maciaszek poza pobieraniem opłat wysyła jeszcze radę parafialną i strażaków po domach, aby zbierali pieniądze na sprawy związane z cmentarzem i tych prac po zebraniu pieniędzy nie wykonuje jak już zaznaczono w punkcie 3.

8. Kolejnym nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka są nadużycia liturgiczne podczas sprawowania Mszy św. Św. Jan Paweł II pisał w Liście wielkoczwartkowym do kapłanów (Tajemnica i kult Eucharystii): „Kapłan jako szafarz, jako celebrans, jako przewodniczący eucharystycznego zgromadzenia wiernych, winien w sposób szczególny mieć poczucie wspólnego dobra Kościoła, które swoją posługą wyraża, ale któremu też w swojej posłudze winien być wedle rzetelnej dyscypliny wiary podporządkowany. Nie może uważać siebie za <właściciela>, który dowolnie dysponuje tekstem liturgicznym i całym najświętszym obrzędem jako swoją własnością i nadaje mu kształt osobisty i dowolny. Może to się czasem wydawać bardziej efektowne, może nawet bardziej odpowiadać subiektywnej pobożności, jednakże obiektywnie jest zawsze zdradą tej jedności, która się w tym Sakramencie jedności nade wszystko winna wyrażać”. Papież stwierdza, że owe nadużycia stały się powodem cierpienia wielu ludzi . Może dla ogółu czyli mniej duchowych osób to jest nie zauważalne, ale konsekwencjami mogą być zniechęcenia do przychodzenia do kościoła.

Wartość i piękno liturgii polega między innymi na posłuszeństwie obowiązującym w Kościele zasadom celebracji. Posłuszeństwo to jest uwarunkowane faktem, iż liturgia jest dziełem Chrystusa i Kościoła, a nie prywatnych osób. Kapłan nie może tego „sacrum”, które jest darem Chrystusa danym Kościołowi, traktować jako swojej własności i dowolnie nim dysponować. Postawa nieposłuszeństwa normom liturgicznym ze strony szafarzy Eucharystii prowadzić może do zubożenia i narażenia na szwank „sacrum” (Ks. Zdzisław Janiec).

9. Kolejnym złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka jest to, że nie potrafi własnymi słowami powiedzieć kazania na Mszy św. niedzielnej, tylko puszcza z laptopa treści nie związane z Ewangelią niedzielną. Sam papież Franciszek mówił, aby księża bez kartek mówili kazania, a co dopiero puszczali z laptopa i to jeszcze nie na temat („W twoich oczach jest moje słowo”, abp. Jorge Bergoglio). Jeśli tak zachęca do słuchania Słowa Bożego ks. Wiesław Maciaszek to nie ma się czemu dziwić, że nie przychodzą na niedzielne Msze św.

10. Kolejnym złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka jest zostawienie w nieładzie i niechlujstwie starego zabytkowego kościoła i plebani, niejednokrotnie zdewastowanego podczas niby prac przy kościele – zdjęcia. Ten kościół zabytkowy jest perłą w parafii Kasina Wielka i mówi nam o historii naszej pięknej miejscowości. Kościół ten był dwukrotnie wyremontowany za czasów proboszczowania ks. kanonika Mariana Juraszka. Niestety nowy następca ks. Wiesław Maciaszek niszczy wszystko co ma wartość duchową i materialną, a zwłaszcza jeśli jest dziełem ks. kanonika Mariana Juraszka.

11. Kolejnym złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka było pogardliwe i byle jakie traktowanie swojego poprzednika ks. kanonika Mariana Juraszka. Przechodzący na zasłużoną emeryturę został rezydentem w parafii Kasina Wielka. Niestety ks. Maciaszek zorganizował byłemu budowniczemu kościoła parafialnego, nowej plebanii klimat – horror – niestety nie będziemy tutaj opisywać co tak naprawdę wyprawiał ks. Maciaszek z byłym proboszczem, gdyż nie jest to w tej chwili tematem, ale w odpowiednim czasie zostanie ten temat szerzej opisany wraz z dokumentacją co tak naprawdę się działo “za drzwiami plebani” w Kasinie Wielkiej.

12. Kolejnym złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka było i jest przeniesienie Mszy św. Rezurekcyjnej z Niedzieli Wielkanocnej na Wielką Sobotę. W Kasinie Wielkiej tradycja ta sięga 1804 roku odkąd parafia jest erygowana. Jeśli dla ks. Wiesława Maciaszka tradycja ponad 200 letnia nie ma znaczenia to nie ma się czemu dziwić, że …

13. Bardzo złym i nagannym działaniem ks. Wiesława Maciaszka jest zmniejszający się teren wokół nowego kościoła. Na co idą pozyskane środki???

Administracja strony Kaplicy Na Brzegu posiada ksero mapy i umowy dzierżawnej 9 arów najbliższemu sąsiadowi nowego kościoła. W umowie zawartej przez Kurię Krakowską nie było mowy o sprzedaży gruntu kościelnego.

14. W rocznym podsumowaniu przychodów i rozchodów parafii Kasina Wielka ks. Wiesław Maciaszek nigdy nie informuje jaką opłatę pobiera miesięcznie za samowolne zainstalowanie przekaźnika telefonicznego na wieży kościoła (są to przekaźniki: Orange, T-Mobile).

Oczywistą sprawą jest szkodliwe działanie dla zdrowia tego urządzenia zainstalowanego w centrum miejscowości przy szkole, przedszkolu, Domu Pomocy Społecznej, Ośrodku Zdrowia.

Niestety tych złych i nagannych działań ks. Wiesława Maciaszka jest o wiele wiele więcej…, ale administracja strony chciała przedstawić zarys tych grzechów, które powodują w sposób widoczny wielkie szkody w parafii Kasina Wielka.

A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz – w ciemności! Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów”. (Mt 25, 30)

Kasina Wielka - Kaplica na BrzeguPolub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: 
 

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji jest dostępnych na stronie Wszystko o ciasteczkach.

Akceptuję