Naukowcy z Baylor College of Medicine w USA, ustalili że palenie papierosów zwiększa ryzyko nadużywania alkoholu, ponieważ wpływa na funkcjonowanie hormonów stresu i ośrodka przyjemności w mózgu.
Badanie przeprowadzone na szczurach - wykazało się, że gryzonie pod wpływem nikotyny częściej szukały możliwości wypicia alkoholu. Zarejestrowano ponadto, iż konsumpcja alkoholu u szczurów wystawionych na działanie nikotyny powodowała zmienioną reakcję układu nagrody w mózgu. Odpowiedź ośrodka przyjemności była stłumiona.
Obniżenie intensywności reakcji układu nagrody było spowodowane aktywacją receptorów hormonów stresu i późniejszym nasileniem przewodnictwa inhibitorów (substancji hamujących przebieg reakcji chemicznych). To sprawiało, że szczury poddane działaniu nikotyny piły więcej alkoholu, aby zwiększyć odczuwaną przyjemność.
Jak poinformował jeden z badaczy - dr John Dani - "Wyniki przeprowadzonego przez nasz zespół badania, wyjaśniają mechanizmy, dzięki którym nikotyna wpływa na systemy nerwowe związane z używaniem alkoholu".