Czy aktywność fizyczna na dworze to samo zdrowie? Jogging, jazda na rowerze, długie, piesze spacery – oczywiście, gdy jakość powietrza jest wystarczająco dobra. Niestety, pod tym względem Polska jest na szarym końcu krajów Unii Europejskiej. Co gorsze, smog jest obecny nie tylko na zewnątrz, ale również w pomieszczeniach, z czego większość nie zawsze zdaje sobie sprawę. Czy można się go skutecznie pozbyć za pomocą oczyszczacza powietrza?
Jakie funkcje mają oczyszczacze powietrza?
Na podstawie trzech dostępnych oczyszczaczy powietrza u renomowanego producenta Coway, można bardzo dokładnie zapoznać się z najważniejszymi możliwościami tych urządzeń. Do wyboru jest model Classic, Airmega 300 S, a także Storm. Wszystkie one zostały wyposażone we wskaźnik jakości powietrza, który pozwala precyzyjnie dostosować tryb ich pracy do poziomu zanieczyszczenia. Warto jednak pokrótce przyjrzeć się każdemu z nich bliżej, ponieważ każdy z nich sprawdza się ściśle określonych warunkach.
Oczyszczacz powietrza Classic
Oczyszczacz powietrza Classic pozbywa się z powietrza różnych składników smogu za pomocą trzystopniowej filtracji, wystarczającej do oczyszczenia powierzchni do 40 m2. Na początek urządzenie uruchamia filtr wstępny, by wyłapać z powietrza większe cząstki. Następnie za pomocą filtra z węglem aktywnym usuwa z pomieszczenia wszelkie zapachy, gazy i związki organiczne w postaci lotnej. Na sam koniec uaktywnia się filtr HEPA H12 i to właśnie dzięki niemu z powietrza znikają pyły zawieszone, obecne w smogu. Jeśli chodzi o tryb pracy tego urządzenia, można zdecydować się na wariant automatyczny lub ekonomiczny.
Oczyszczacz powietrza Airmega 300 S
Oczyszczenie powietrza modelem Airmega 300 S przebiega nieco inaczej. Urządzenie wykorzystuje bowiem do tego celu system Dual Power, a więc podwójną filtrację. Sprawdza się ona w pomieszczeniach o metrażu do 70 m2. Wentylatory zasysające powietrze znajdują się po obu stronach, dlatego, by efektywnie pozbyć się zanieczyszczeń, nie trzeba odsuwać urządzenia od ściany.
Podobnie, jak w modelu Classic, na początek włącza się filtr wstępny, by usunąć większe, szkodliwe drobiny z powietrza. Następnie urządzenie wchodzi na wyższy poziom, przełączając się na filtr Max2, wykorzystującego zarówno węgiel aktywny, jak i filtr Green True HEPA H13. Tak skonstruowana filtracja daje dobre rezultaty podczas usuwania szkodliwych gazów, zapachów i lotnych związków organicznych. Usuwa ich blisko 100% w wyjątkowo krótkim czasie. Ten oczyszczacz powietrza obsługuje się manualnie lub zdalnie.
Oczyszczacz powietrza Storm
Oczyszczanie powietrza za pomocą urządzenia Storm jest najbardziej efektywne i inteligentne. Czterostopniowa filtracja radzi sobie doskonale ze wszelkimi zawieszonymi pyłami znajdującymi się w smogu, eliminując również wszelkie większe cząsteczki zanieczyszczenia, brzydkie zapachy i drobne elementy, jak pleśń, pyłki.
Najpierw włącza się filtr wstępny, później drobnego pyłu, następnie filtr węgla aktywnego, a na koniec filtr HEPA H12. Oczyszczacz powietrza uruchamia się ręcznie, wybierając jedną z trzech prędkości: niską, średnią lub wysoką. Wszystkie można łączyć ze standardowym, intensywnym i zróżnicowanym przepływem powietrza. Wyjątkiem jest prędkość szybka, przy której sprzęt pracuje z największą mocą, by usunąć zanieczyszczenia w rekordowo krótkim czasie.
Czy każdy oczyszczacz powietrza usunie smog w mieszkaniu?
Jeśli użytkownik zdecyduje się na oczyszczacz powietrza Coway, może mieć pewność, że smog w jego mieszkaniu nie będzie więcej dla niego powodem do zmartwień. W sprzedaży są oczywiście dostępne jeszcze inne urządzenia, które także mogą cechować się dobrymi parametrami. Przed wyborem zawsze jednak warto sprawdzić, co konkretnie dany sprzęt może zaoferować.
Są na przykład oczyszczacze powietrza, które pozbywają się tylko kurzu lub pyłków. W związku z czym nie wyłapują tak drobnych cząsteczek z powietrza, z jakich składają się właśnie pyły zawieszone obecne w smogu. Porównując ze sobą różne urządzenia, które usuwają smog, warto zwrócić uwagę na ich wydajność, szczególnie w kontekście metrażu pomieszczenia, w jakim będą użytkowane.
Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą Coway.