Nasze zdrowie jest jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Czymże byłyby pieniądze oraz dobra materialne w sytuacji, gdy nasz organizm nie funkcjonuje prawidłowo? Problemy zdrowotne mogą mieć różne podłoże. Brak wystarczającej ilości witamin, nieodpowiedni wysiłek fizyczny czy siedzący tryb życia - to wszystko negatywnie przyczynia się do naszego funkcjonowania. Czasem sytuacja jest też zgoła odmienna - planujemy zacząć pracować nad sobą, jednak zderzamy się ze współistniejącymi czynnikami, które nam w tym przeszkadzają. Mowa np. o niedoborze białka. Warto wiedzieć, jak postępować w takich sytuacjach.
Czym skutkuje niedobór białka w organizmie?
Białko pełni istotną rolę w naszym organizmie. Jest to podstawowy składnik, który odpowiada za budowanie wszystkich tkanek oraz komórek w naszym ciele. Jego odpowiedni poziom jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. To składnik, który powszechnie występuje w produktach spożywczych spożywanych przez nas na co dzień. Niemniej jednak może dojść do sytuacji, w której jego poziom jest zbyt niski. Mówimy wówczas o hipoproteinemii.
Niedobór białka daje pewne symptomy. Najczęściej objawia się wypadaniem i łamliwością włosów, pogorszeniem stanu naszych paznokci, większą podatnością na infekcje, trudniejszym gojeniem się ran czy dłuższym okresem powrotu do zdrowia po przebytej chorobie. Szczególnie groźny jest w przypadku dzieci, osób w wieku dojrzewania oraz kobiet w ciąży. Zbyt niska wartość tego makroelementu może prowadzić do spowolnienia rozwoju oraz wzrostu.
Jak radzić sobie z niedoborami białka?
Warto zauważyć, że z niedoborami białka możemy radzić sobie w różny sposób. Kluczowe jest zapewnienie takiej podaży, która zaspokoi nasze dzienne zapotrzebowanie. Przede wszystkim powinniśmy rozważyć zmianę sposobu naszego odżywiania.
Dieta wysokobiałkowa powinna być bogata w produkty takie jak mięso drobiowe, jaja, ryby oraz chudy nabiał. To produkty, które pozwolą zniwelować niedostatki w organizmie. Co więcej, warto wdrożyć do swoich codziennych nawyków odpowiednią suplementację. Znakomitą alternatywą są suplementy na zywieniemaznaczenie.pl. Zawarte produkty są bogate w białko, dzięki czemu odpowiednia dieta może zostać uzupełniona o brakujące elementy. Stosowanie suplementacji to też bardzo wygodny sposób na uzupełnianie niedoborów. Niemniej jednak należy pamiętać, że powinien być powiązany z odpowiednimi posiłkami.
Co w przypadku wegan?
Powyżej odnieśliśmy się do przykładu odpowiednio zbilansowanej diety, jaka powinna być zastosowana u osób z niedoborami białka. Występowało w niej wiele pokarmów zwierzęcych oraz tych pochodzenia zwierzęcego. Dzisiejszy styl życia oraz panujące trendy zachęcają wiele osób do przejścia na weganizm. Wiadomo, że w takim przypadku odpada wzbogacenie diety np. o mięso drobiowe.
Weganie, którzy borykają się z problemem niedoboru białka często zastanawiają się, jak rozwiązać tą przypadłość. Pojawia się pytanie, które prowadzi do wpisywania wielu fraz w wyszukiwarkach internetowych. Jedną z nich jest np. "białko w diecie wegańskiej - jak sobie radzić z jego niedoborem?". Podobnie, jak u osób spożywających produkty pochodzenia zwierzęcego, tak i tutaj należy odpowiednio zmodyfikować dietę. Podstawowymi produktami, jakie powinny znaleźć się na talerzu, są: soczewica, ciecierzyca, groch oraz fasola biała i czerwona. To produkty bogate w białko, które przyczynią się do zwiększenia poziomu tego makroskładnika. W opisywanym przypadku warto również wprowadzić odpowiednią suplementację, dzięki której będziemy mieli pewność dostarczania odpowiednich ilości białka do organizmu.