Wkroczenie na deski teatru postępu technologicznego było nieuniknione. Dla jednych jest to doskonałe uzupełnienie sztuk, które nawiązują w ten sposób do współczesności, dla innych to łamanie wszelkich tradycji i naturalnego charakteru teatru. Czy teatr wykorzystujący nowe media wciąż jest teatrem?
Innowacyjne rozwiązania wzbogacają sztukę
Teatr jest otwarty na nowoczesne metody tworzenia sztuki i budowania napięcia u widzów. Oprócz tradycyjnych scenografii chętnie korzysta z innowacyjnych technologii, które potrafią poniekąd zatrzeć granice między rzeczywistością a fikcją. Możliwość przedstawienia spektaklu z pomocą gry świateł filmowych, a także efektów dźwiękowych i pirotechnicznych zapewnia publiczności większe i głębsze doznania podczas oglądania. Całe przedstawienie ma zupełnie inny wymiar, który wzmaga emocje.
Nowe media nie tylko na scenie
Szybki rozwój technologii wpływa również korzystnie na docieranie do szerokiego grona odbiorców. Teatrszekspirowski.pl informuje swoich widzów o nadchodzących wydarzeniach, a także przedstawia na bieżąco aktualności związane nie tylko ze spektaklami, ale również innymi prowadzonymi inicjatywami. Media pozwalają na bezpośredni kontakt z widzami oraz pozwalają przybliżyć oraz pokazać, jaki współczesny teatr ma charakter. Wpływają również na wzbudzenie zainteresowania. Spektakle teatralne w Gdańsku to nie tylko poważne tragedie i dramaty, ale również zabawne komedie pełne humorystycznych scen i barwnych postaci.
Czy nowe media są zagrożeniem dla teatru?
Wydarzenia organizowane w teatrach są nie do zastąpienia. Mimo, że wykorzystuje się nowoczesne technologie do urozmaicania spektakli, a nawet podejmuje się próby przedstawiania sztuki drogą wirtualnych kanałów, to wciąż teatr pozostaje tradycyjną formą, gdzie widz i aktor muszą się spotkać w jednej sali – i to nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Nowe media nie są zagrożeniem dla teatru, a ciekawym rozwiązaniem, które nadaje sztuce zupełnie inny charakter.