W wielu branżach kompresor śrubowy jest bardzo pomocny, jego głównym mechanizmem są dwie obracające się śruby, które w trakcie pracy zazębiają się, dochodzi do zmniejszenia wolnej przestrzeni między nimi, co powoduje sprężenie gazu. Urządzenia różnią się między sobą wartością kompresji. Aby wykorzystać powietrze do codziennie wykonywanej pracy i polepszyć efektywność przedsiębiorstwa trzeba wiedzieć jaki rodzaj sprężarki wybrać.
Kompresor śrubowy - charakterystyka
Aby kompresor w znacznym stopniu usprawniał pracę przedsiębiorstwa, np. warsztatu samochodowego albo firmy budowlanej należy tutaj dobrać jego parametry techniczne odpowiednio do zapotrzebowania. Warto zdecydować się na sprężarkę śrubową zamiast tłokową, ponieważ jest to urządzenie przygotowane do dużo bardziej forsownej pracy. Większość z urządzeń jest zaopatrzona w panel sterujący umożliwiający precyzyjne ustawienie właściwości urządzenia. Urządzenie ze względu na zasadę działania można podzielić na:
- olejowe,
- bezolejowe.
Urządzenie może pracować właściwie bez przerwy ze względu na zastosowanie oleju, który bierze udział w procesie oczyszczania, schładzania, zabezpieczania i ochrony urządzenia. Są to urządzenia wyjątkowo efektywne, rzadko się psują i przynoszą wiele wymiernych korzyści. Kompresor śrubowy bezolejowy wytwarza sprężone powietrze, wykorzystując do swojego działania wodę. Niektóre branże przemysłowe wolą takie działanie, ponieważ praca, jaką wykonuje sprężarka śrubowa bezolejowa, jest pozbawiona zanieczyszczeń wynikających z użycia oleistych substancji, jego praca nie może być jednak wykorzystywana bez przerwy, 24 godziny na dobę.
Kompresor śrubowy - w jakim celu jest stosowany?
Kompresor śrubowy sprawdzi się w takich miejscach, gdzie duża siła powietrza ułatwi wykonywanie prac. Urządzenia charakteryzujące się odpowiednimi właściwościami pomagają szczególnie w:
- polepszaniu pracy przedsiębiorstwa, poprzez skrócenie czasu wykonywanych zamówień,
- skróceniu realizacji zleceń, dzięki zastosowaniu takich technologii, które w szybszym tempie obsługują prace wymagające dużo więcej czasu z zastosowaniem innych metod,
- unikaniu kosztów związanych z awariami, kompresor śrubowy olejowy może pracować jednym tempem bez przerwy.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kompresorów wejdź na stronę https://kompresory.org
Kompresor śrubowy - zastosowanie na placach budowy
Modele kompresorów śrubowych wykorzystywanych na placach budowy są mobilne, mogą być zabierane w każde miejsce, gdzie akurat jest na nie zapotrzebowanie. Są wykorzystywane do obsługi pistoletu do malowania lub tynkowania, urządzeń do szpachlowania wewnątrz i na zewnątrz budynków lub do korzystania z kluczy udarowych.
Zastosowanie w innych branżach przemysłu
Kompresory śrubowe w znacznym stopniu ułatwiają pracę mechaników i lakierników, dzięki ich zastosowaniu można skrócić czas wykonywania usług wulkanizacyjnych. Wiele zakładów produkcyjnych wykorzystuje kompresory śrubowe jako alternatywę dla poboru energii elektrycznej, wykorzystywane są również w kolejnictwie i mechanice.
Kompresor śrubowy sprawdza się w różnych gałęziach przemysłu, jest wyjątkowo przydatny w zakładach mechanicznych i wulkanicznych. W domu również jest niezastąpiony przy wielu czynnościach, jak np. pompowanie materaców, basenów albo opon w rowerze. Pozwala na usprawnienie pracy oraz szybsze wykonanie czynności.