Papież Franciszek ogłosił w czwartek, że powoła komisję, która rozważy możliwość ustanowienia diakonatu kobiet, jaki istniał w pierwszych wiekach Kościoła. Papież oświadczył, że jest taka możliwość.
Sprawa ta pojawiła się podczas rozmowy Franciszka z przełożonymi zakonów żeńskich w Watykanie. W czasie audiencji dla 900-osobowej delegacji Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych papieża zapytano, dlaczego Kościół wyklucza kobiety z posługi diakonów. Zakonnice przypomniały mu, że kobiety pełniły taką rolę w pierwszym okresie chrześcijaństwa. Następnie zapytano, czy możliwe byłoby powołanie "oficjalnej komisji, która przestudiuje tę kwestię".
Franciszek odpowiedział, że kilka lat temu rozmawiał o tej sprawie z "mądrym profesorem", który badał posługę kobiet, jako diakonów w pierwszych wiekach Kościoła - relacjonują media. Ujawnił, że pytał naukowca, na czym polegała ich rola i czy miały one święcenia. Profesor odpowiedział mu, że nie jest to jasne.
- Powołać oficjalną komisję, która będzie mogła przestudiować tę kwestię? Myślę, że tak. Byłoby dla Kościoła dobrze, gdyby to wyjaśnić. Zgadzam się. Porozmawiam, by coś takiego zrobić - oświadczył papież.
- Wydaje mi się, że przyda się komisja, która wszystko dobrze wyjaśni - dodał.
Diakonat – pierwszy z trzech stopni święceń sakramentalnych w katolicyzmie i prawosławiu oraz trzecia posługa urzędu duchownego w Kościołach protestanckich.