Przychodzi weekend, a wraz z nim kilka kieliszków alkoholu więcej i.... masz problem. Kolejnego dnia czujesz się jak ''zmięte pięć'', a suchość w ustach i ból głowy nie chcą ustąpić pomimo wielu godzin snu?
To podstępny kac! Dopada każdego, kto pozwoli sobie na chwilę zapomnienia, wychylając o kilka kieliszków za dużo. Dopada każdego bez względu na długość i szerokość geograficzną!
Kac – Koszmar Alkoholowego Cierpienia. Zawdzięczamy go Niemcom. To od ich „katzenjammer”, czyli kociego lamentu, pochodzi polska nazwa syndromu dnia poprzedniego. Oto jak radzą sobie towarzysze niedoli z innych krajów i jakie mikstury stosują dla złagodzenia objawów kaca.
USA - surowe jajka i sok pomidorowy
Szklanka soku pomidorowego to bomba witaminowa, dostarcza dużą dawkę potasu, a dodanie do niej kilku surowych jaj dopełnia miksturę o wartościowe proteiny. Możesz poprawić jej smak, dodając kilka kropel sosu Worcestershire i szczyptę pieprzu.
POLSKA - sok z kiszonych ogórków
Zawarte w nim kwasy mają absorbować toksyny wytwarzane w procesie spalania alkoholu. Inne popularne w Polsce metody walki z kacem to picie rosołu lub kefiru.
JAPONIA - śliwki konserwowe
Japończycy twierdzą, że umeboshi (konserowe śliwki) aktywują śliniankę, co w konsekwencji poprawia samopoczucie na kacu.
HOLANDIA - piwo
Holendrzy stosują tradycyjnego klina. Tutaj jednak nazywa się on "psia sierść" i ponoć doskonale pomaga na "syndrom dnia poprzedniego". Pamiętaj jednak, że w tej metodzie chodzi o raczej symboliczne napicie się piwa.
WIELKA BRYTANIA - kanapka z bekonem
Tłuszcz zwierzęcy i węglowodany - to przepis Brytyjczyków na kaca. Najwięcej można ich znaleźć w kanapce z bekonem, najlepiej z podwójnym sosem i zjedzonej jeszcze w łóżku. Skuteczność tej pradawnej receptury potwierdzają nawet naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle.
CHINY - zielona herbata
W Chinach każdy wie, że ten życiodajny napój leczy także kaca. Spożywana tutaj od ponad czterech tysięcy lat, jest także środkiem zapobiegawczym raka, sklerozy i może hamować skutki choroby Alzheimera.
NIEMCY - śledzie marynowane
Dla Niemców, syndrom dnia poprzedniego to kolejny pretekst, żeby zajadać się ulubioną przekąską, czyli marynowanym śledziem. Filety rybne zawinięte wokół drobno pokrojonej cebulki i ogórków kiszonych, serwowane są zazwyczaj jako element Katerfrühstück (śniadania na kaca), które ma przywracać wypłukane poprzedniej nocy elektrolity.
ROSJA - sauna dobra na wszystko
Rosjanie mają inny przepis na wyleczenie kaca i usuwają toksyny przez skórę. Obfite śniadanie jest wskazane, ale główną częścią kuracji ma być wizyta w saunie. "Wypocenie" trucizny z organizmu jest według Rosjan najskuteczniejsze.
RUMUNIA - flaczki
Na dolegliwości żołądkowe spowodowane nadużyciem alkoholu, Rumuni polecają znane Polakom flaczki. Weź żołądek wołowy i ugotuj go z warzywami i czosnkiem. Jeśli tylko na myśl o tej zupie nie robi Ci się bardziej niedobrze, powinna podleczyć kaca.
MEKSYK - Sałatka z krewetek
Talerz sałatki o wymownej nazwie "Vuelva a la vida" ("Wróć do życia") postawi Cię na nogi po ciężkiej nocy. Jej podstawowe składniki to krewetki, limonka, cebula i pomidory - brzmi nieźle, prawda? A do tego pomaga pozbyć się nadmiaru tequili z organizmu.
Kawa po cygańsku
Podobno połączenie mocnej, sypanej kawy z sokiem z cytryny odstrasza kaca jeszcze zanim się pojawi. Eliksir można stosować zapobiegawczo, ale sączony rano po szampańskiej zabawie też stawia na nogi - warto wtedy dodać trochę soli