Torebka jest jednym z najważniejszych kobiecych dodatków. Dobieramy ją specjalnie do rodzaju i koloru garderoby, szczególnie do butów - a jej zadaniem jest podkreślenie stroju ale również zapewnienie wygody.
Najdroższe torebki kosztują nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale nawet nie markowe torebki wykonane ze skóry naturalnej do najtańszych dodatków nie należą. Warto zatem wiedzieć jak je pielęgnować aby mogły służyć nam jak najdłużej.
Chyba żadna kobieta nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez chociażby podręcznej torebki, w której będzie mogła schować najpotrzebniejsze drobiazgi – klucze z mieszkania, telefon komórkowy, portfel, dokumenty, chusteczki higieniczne, kosmetyki, dzięki którym poprawi makijaż.
Szczęśliwe właścicielki torebek wykonanych ze skóry naturalnej muszą otoczyć je szczególną opieką. W pierwszej kolejności po zakupie tej części garderoby, warto spojrzeć na informacje dołączone od producenta i szczegółowo się z nimi zapoznać. To właśnie w nich trzeba poszukiwać wskazówek związanych ze sposobami prawidłowej pielęgnacji produktu. Jednak już teraz warto zapamiętać, że torebki ze skóry naturalnej, jeśli nie mamy pod ręką specjalistycznych preparatów, wystarczy przemyć lekko zwilżoną miękką ściereczką. Trzeba przy tym pilnować, aby zbyt mocno nie zmoczyć jej powierzchni.
Następnie, suchą, również delikatną ściereczką wycieramy torebkę do sucha lub pozostawiamy ją w temperaturze pokojowej do całkowitego wyschnięcia. Na koniec warto przetrzeć skórę pastą do butów, koniecznie bezbarwną w celu nadania połysku.
Można również uczynić to za pomocą specjalnych past przeznaczonych do polerowania i nabłyszczania skór naturalnych. W przypadku torebki w kolorze białym lub jego nieco innych odcieniach warto wykorzystać do czyszczenia zwykłej gumki do ścierania ołówków. Oprócz swojego tradycyjnego przeznaczenia świetnie bowiem sprawdzi się również przy likwidowaniu większych zabrudzeń powstałych powierzchni skóry naturalnej w wyniku otarć i tym podobnych czynności.
Ważne przy tym jest to, żeby gumka była całkowicie czysta oraz śnieżnobiała. W ten sposób nie pozostawi na czyszczonej torebce żadnych śladów w postaci ciemnych, nieestetycznych smug. W przypadku torebek wykonanych z filcu czyszczenie jest nieco prostsze i nie wymaga, a wręcz zabronione jest, późniejsze ich polerowanie. Tego rodzaju materiał wystarczy wyczyścić za pomocą mokrej szmatki. Niektóre fasony można nawet prać w pralce, jednak uprzednio koniecznie trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie wskazówki producenta związane z praniem torebki w pralce. Po zakończeniu czyszczenia, filc należy uczesać specjalnie przeznaczoną do tego szczoteczką. Torebkę pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia w temperaturze pokojowej.
Zdecydowanie najłatwiejsze czyszczenie dotyczy natomiast torebek wykonanych z tworzywa sztucznego. Takim materiałom nie grozi zbytnie przemoczenie. Szmatkę przeznaczoną do czyszczenia torebki można obficie zmoczyć wodą z rozcieńczonym w niej mydłem i takim roztworem przemyć całą jej powierzchnię. Następnie wystarczy wytrzeć ją do sucha i gotowe. Jeszcze jeden rodzaj toreb należy regularnie czyścić. Są to torby ekologiczne, wykonane z płótna z dodatkiem bawełny. Służą zazwyczaj na zakupy lub do noszenia książek z biblioteki, ponieważ są bardzo wytrzymałe nawet na duże ciężary. Takie torebki wystarczy wrzucić do pralki i zwyczajnie je wyprać, a następnie powiesić do całkowitego wyschnięcia, tak samo jak każde inne pranie. Warto pamiętać, by po wyschnięciu, taką torebkę wyprasować. W przeciwnym razie będzie wyglądała bardzo nieestetycznie.
Po zakończeniu mycia i czyszczenia na sucho każdą torebkę należy przechowywać w odpowiednich do dla niej warunkach. Jeśli więc mamy torebki, których nie nosimy na co dzień to chowamy je do pudełek, mogą być po butach. Jeśli nimi nie dysponujemy, albo uważamy, że zajmują zbyt dużo miejsca w szafie czy garderobie, wystarczy owinąć każdą torebkę miękką ściereczką, na przykład lnianą, i w takiej formie odłożyć na półkę pilnując przy tym, by miała dość miejsca, aby mogła swobodnie leżeć i w żadnym miejscu się nie zaginać oraz nie deformować. Miękka szmatka z kolei służy do tego, aby torebki się nie kurzyły i nie rysował. Dbając o nie w ten sposób nie tracimy dużo czasu ani pieniędzy, a zyskujemy pewność, że będą doskonale wyglądać jeszcze przez długie lata.