Instalacja fotowoltaiczna stanowi jeden z najchętniej wybieranych sposobów produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Choć nie cieszy się ona jeszcze tak dużą popularnością to z roku na rok zyskuje ona coraz szersze grono osób, które wybierają panele fotowoltaiczne do swoich domów. Warto zatem wiedzieć czym jest instalacja fotowoltaiczna oraz jaka jest zasada jej działania. Dobre poznanie zasady działania gwarantuje brak potencjalnych problemów jakie mogą pojawić się podczas codziennego użytkowania tej instalacji.
Czym jest instalacja fotowoltaiczna?
Tak jak zostało to opisane powyżej instalacja fotowoltaiczna jest to jedna z najbardziej popularnych form produkcji energii z odnawialnego źródła jakim jest światło słoneczne. Sama instalacja wykorzystuje moc światła słonecznego (fotonów) by produkować prąd stały - a dzięki użyciu innego elementu instalacji - również prąd zmienny. Prąd zmienny jest z kolei utożsamiany z energią elektryczną jaka może być wykorzystywana przez cały rok jako stałe źródło zasilania do wybranego gospodarstwa domowego.
Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku osobnych elementów, które połączone ze sobą tworzą całość tego systemu. Zaliczają się do niej m.in:
- panele fotowoltaiczne - stanowią one podstawę działania instalacji fotowoltaicznej. Składają się z ogniw fotowoltaicznych, które są zbudowane z krzemu. Dzięki temu panele fotowoltaiczne mają zdolność zatrzymywania energii jaka jest zgromadzona w fotonach i to dzięki panelom można wytwarzać prąd stały;
- inwerter (falownik) - jest to drugi i jednocześnie równie istotny element instalacji fotowoltaicznej. Dzięki użyciu inwertera możliwa jest przemiana wytworzonego przez panele fotowoltaiczne prądu stałego w prąd zmienny. Dzięki temu bezpośrednio do domu dostarczana jest energia elektryczna wyprodukowana ze światła słonecznego;
- okablowanie - jest to system połączeń, który umożliwia przesyłanie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych do sieci energetycznej. W ten sposób nadwyżki wytworzonej "zielonej energii" trafiają do sieci, z której mogą korzystać liczne gospodarstwa domowe bądź przedsiębiorstwa.
Wszystkie wyżej wymienione elementy tworzą całość instalacji fotowoltaicznej. Dopiero wówczas możliwa jest produkcja, magazynowanie jak i transport tak wytworzonej energii elektrycznej.
Zasada działania paneli fotowoltaicznych
Zasada działania paneli fotowoltaicznych jest bardzo prosta i nie wymaga interwencji człowieka np. poprzez spalanie paliw kopalnych. Sam proces produkcji energii można opisać w kilku prostych krokach:
- Instalacja fotowoltaiczna złożona z paneli jak i dodatkowych elementów montowana jest na dachu budynku bądź na ziemi, gdzie jest odpowiednie naświetlenie gleby. W ten sposób można zmaksymalizować ilość produkowane energii;
- Proces wytwarzania energii elektrycznej rozpoczyna się, gdy światło słoneczne pada na panele fotowoltaiczne. Wówczas pochłonięte przez krzemowe ogniwa energia fotonów wprawia w ruch elektrony znajdujące się na powierzchni paneli fotowoltaicznych. W ten sposób dochodzi do powstania napięcia, w konsekwencji - do wytworzenia się prądu o natężeniu stałym;
- Wytworzony w ten sposób prąd stały jest przesyłany do inwertera, gdzie jest on niemal natychmiast zamieniany w prąd o natężeniu zmiennym;
- W ten sposób powstały prąd elektryczny przy użyciu okablowania jest przekazywany do sieci energetycznej i następnie może on trafić do wybranego gospodarstwa domowego czy też przedsiębiorstwa.
Tak powstała energia elektryczna jest używana do zasilania różnego rodzaju sprzętów czy też wprost jako energia elektryczna. Oprócz możliwości produkcji energii ze źródła odnawialnego i wspierania działań ekologicznych nadwyżki zgromadzonej w miesiącach wiosenno-letnich energii można wykorzystać w pozostałej części roku. Wszystko to jest możliwe za sprawą zdolności do gromadzenia nadwyżek wyprodukowanej ze Słońca energii przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zapewnić dla swojego domu stałe źródło energii i tym samym uzyskać status niezależności energetycznej.