Od wieków nauczanie studentów medycyny anatomii odbywa się z wykorzystaniem ludzkich zwłok. W myśl maksymy usus magister est opimus - praktyka jest najlepszym nauczycielem, są one ważnym, kluczowym i niezastępowanym narzędziem w nauczaniu medycyny na całym świecie.
Uczelnie medyczne na terenie całego kraju prowadzą programy świadomej donacji zwłok. Jest to dobrowolna, świadoma deklaracja darczyńcy o oddaniu swojego ciała po śmierci na cele naukowo-dydaktyczne. Prekursorem w tej dziedzinie był Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.
Ważne jest, aby społeczeństwo miało świadomość ogromnej wartości nauczania anatomii na zwłokach dla przyszłych lekarzy. W związku z tym postanowiliśmy przeprowadzić badanie świadomości społecznej na temat pośmiertnego przekazania ciała na cele naukowo-dydaktyczne. Uzyskane w badaniu wyniki pomogą środowisku medycznemu i uniwersyteckiemu w zaktualizowaniu wiedzy na temat oczekiwań darczyńców wobec pośmiertnej donacji ciała, a następnie wyjściu im naprzeciw i prowadzeniu efektywnych działań mających na celu przybliżenie społeczeństwu tematu przekazania ciała na rzecz nauki.
Prowadzone badanie jest unikatowe w skali ponadkrajowej i może przyczynić się do rozwoju efektów dydaktyki i nauki na uniwersytetach medycznych.
Badanie kwestionariuszowe przewiduje uwzględnienie opinii kilku tysięcy mieszkańców całego kraju i jest w pełni anonimowe. Jego wypełnienie zajmie Państwu kilka minut.
Kwestionariusz jest dostępny po kliknięciu w poniższy link:
Badanie świadomości społecznej na temat pośmiertnego przekazania ciała na cele naukowo-badawcze
Dziękuję za poświęcony czas,
Radosław Karaś