Chcesz zatrudnić nianie do swojego dziecka? Sprawdź, jak to zrobić i dlaczego najlepiej jeszcze przed końcem aktualnego roku kalendarzowego!
Opiekunki do dzieci to osoby niezwykle doceniane i potrzebne w realiach współczesnego trybu i tempa życia. To prawdziwe odciążenie dla aktywnych zawodowo rodziców, którzy chcą, by ich dzieci mogły być pod opieką odpowiednich osób, które dadzą im poczucie bezpieczeństwa i radosne dzieciństwo.
Niania w Krakowie czy niania w Warszawie to bardzo popularne zajęcia, i wcale nie dziwi, że właśnie w tak dużych ośrodkach, w których rodzice dojeżdżając do pracy pokonują znaczne odległości, a korki i przepełnione ulice dają się we znaki wracając z pacy ten zawód jest tak popularny. Podobnie w innych dużych miastach Polski dział ogłoszeń o pracę ugina się w poszukiwaniu niani czy pracy jako niania, niezwykle popularne są hasła "niania we Wrocławiu" lub "niania w Poznaniu" w internetowych wyszukiwarkach.
O ile jeszcze kilka, kilkanaście lat temu nianie i opiekunki bardzo często bywały zatrudniane nielegalnie, „na czarno”, tak w ostatnich latach zawód ten jest traktowany na równi z innymi, o czym świadczyć może coraz więcej zawieranych umów wraz z wszystkimi ich konsekwencjami, w tym z odprowadzaniem wszelkich składek.
Zwiększenie liczby zawieranych angaży miało swój początek pod koniec 2011 roku, kiedy to ówczesny rząd zaproponował rozwiązanie, które miało wesprzeć finansowo rodziców w zatrudnieniu opiekunki dla dziecka. Tym novum było wprowadzenie umowy uaktywniającej. To dzięki niej składki emerytalne, wypadkowe, rentowe niani były w 100% pokrywane przez rząd, pod warunkiem, że ich maksymalna wysokość równała się wysokości minimalnej krajowej pensji.
Według raportu przeprowadzonego i sporządzonego przez serwis www.niania.pl, od 2012 roku aż do dziś liczba opiekunek zatrudnionych w oparciu o umowę uaktywniającą stale rośnie: w pierwszym roku obowiązywania nowych wersji umów skorzystało z niej 9050 osób, a w samej pierwszej połowie 2017 roku było ich aż 9111. Łącznie od 2011 roku podpisanych zostało w sumie ponad 53 tys. umów. Wygląda jednak na to, że ta tendencja zwyżkowa może nagle zostać brutalnie przerwana - rząd podjął decyzję o cięciu składek. Zgodnie z nowelizacją ustawy o opiece nad dziećmi (art. 51 w ust. 1) od 1 stycznia 2018 składki będą finansowane z ramienia rządu maksymalnie do wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia. To z pewnością może przywrócić realia zatrudniania niań sprzed 2011 roku.
Nowe przepisy zapewne wpłyną na możliwość legalnego zatrudnienia się niań. Wielu rodziców, którzy maja ograniczone możliwości finansowe, będzie chciało zredukować wszelkie koszty zatrudnienia opiekunki.
Rodzice zainteresowani zatrudnieniem niani na umowę powinni zrobić to jeszcze przed zakończeniem 2017 roku!
Czasu jest niewiele, ale warto przygotować wszelkie formalności i podpisać umowę, bowiem te podpisane do 31.12.2017 roku nie zostaną objęte nowymi zasadami, w 100% składki o maksymalnej wysokości równej najniższej krajowej pensji, będą finansowane z kieszeni rządu.
Co ciekawe, umowę uaktywniającą można podpisać na dowolny okres, więc przykładowo: składki z umowy zawartej na czas 2 lat przed końcem grudnia 2017, będzie przez cały okres jej obowiązywania opłacana przez rząd.
Chcąc zatrudnić opiekunkę na umowie uaktywniającej i jednocześnie korzystać z finansowania składek za nianię przez budżet państwa, należy przestrzegać następujących zasad:
- podopieczny musi mieć ukończone 20 tygodni,
- dziecko nie może mieć więcej niż 3 lata (dopuszczalne są wyjątki, np. kiedy nie ma miejsca dla dziecka w przedszkolu),
- dziecko nie jest w żłobku, klubie dziecięcym ani nie jest pod opieką dziennego opiekuna,
- osoba opiekująca się dzieckiem, musi mieć ukończone 18 lat,
- obydwoje rodziców musi być zatrudnionych na umowę o pracę lub zlecenie,
- żaden z rodziców nie może przebywać na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym,
Niezwykle istotną kwestią jest termin zgłoszenia niani do ZUS-u, który wynosi 7 dni od daty podpisania umowy. To oznacza, że maksymalnie 7 stycznia 2018 roku można zgłosić zawarcie umowy uaktywniającej z dnia 31.12.2017 roku.
Umowa to nie tylko zabezpieczenie przyszłości i legalne zatrudnienie niani, ale i wsparcie i ułatwienie dla aktywnych zawodowo rodziców.
Wszystkie potrzebne wzory do rozliczania umowy, a przede wszystkim wzór samej umowy uaktywniającej, można znaleźć na forum serwisu Niania.pl (ustawazlobkowa.niania.pl).