Brexit uruchomił falę nienawiści i rasizmu na niespotykaną dotąd skalę. Zwolennicy opuszczenia Unii Europejskiej, mają nadzieję, że emigranci będą musieli opuścić Wyspę lub że przynajmniej, emigracja zostanie mocno ograniczona.
Kampania #safetypin, czyli "agrafka", została uruchomiona w celu zachęcenia społeczeństwa brytyjskiego do okazania solidarności z imigrantami.
Brytyjczycy są zachęcani, do noszenia agrafek w widocznym miejscu na ubraniu, szczególnie w miejscach publicznych, tak aby potencjalne ofiary przemocy na te rasowym, mogły bez obaw zwrócić sié do nich o pomoc lub wsparcie.
W internecie, na Instagramie i Tweeterze pojawiło się tysiące postów ze zdjęciami wpiętych w ubranie agrafek, na znak solidarności z imigrantami i na znak sprzeciwu przeciw dyskryminacji.
Allison, Amerykanka mieszkająca w Londynie, która prosiła o nieujawnianie nazwiska, powiedziała, że to fala incydentów na tle rasowym, zgłaszana po referendum, skłoniła ją do rozpoczęcia kampanii, wzorowanej na tej z Australii z 2014 roku.
"Dla obywateli UE i imigrantów, wpięta agrafka oznacza, że jestem bezpieczną osobą w niebezpiecznym świecie''. ''Noś ją z dumą, aby pokazać, że jesteś bezpiecznym sojusznikiem obywateli UE i imigrantów", i dalej "nieważne jak głosowaliśmy, wszyscy możemy przeciwstawić się tej fali przemocy, skierowanej do obywateli UE i imigrantów"
"The #safetypin oznacza bezpieczeństwo dla wszystkich w wyniku #brexit, bez względu na wpis w paszporcie".
Według informacji przekazanych przez National Police Chiefs' Council, do 57% wzrosły doniesienia o tzw. zbrodni nienawiści, tylko między czwartkiem (23 czerwca - dzień referendum) a niedzielą 26 czerwca.