Jesteś na L4? Zobacz co wolno, a czego nie wolno ci robić?

Czy będąc na zwolnieniu lekarskim można iść do sklepu? Co z wizytą w aptece? Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiŚ rozwiewa wszelkie wątpliwości.


 


To, czy pracownik może, czy nie wychodzić z domu jest tak naprawdę napisane na zwolnieniu lekarskim, choć nie w oczywisty sposób. Decyzja lekarza kryje się bowiem w kodzie, który widnieje na zwolnieniu.


L4 to nie urlop


I tak "Kod 1"  oznacza, że trzeba leżeć w domu i nigdzie nie można wychodzić. "Kod 2"zaś oznacza, że pracownik może chodzić. Należy jednak pamiętać, że  mowa tu jedynie o chodzeniu po domu, a nie np. wypadzie na zakupy. Wyjątkiem jest tu wizyta w aptece po leki. Ważne, by wyjście było związane z chorobą.

W przeciwnym razie pracownik naraża się na poważne konsekwencje łącznie z utratą zasiłku chorobowego czy pracy. Gdy pracodawca ma podejrzenie, że pracownik wykorzystuje zwolnienie do np. spotkań z kolegami, może poprosić ZUS o przeprowadzenie kontroli. Jej wynik jest podstawą dla pracodawcy do pożegnania się z nieuczciwym pracownikiem.

Autor: rf / Źródło: TVN24BiŚOferta sponsorowana