Ciekawostki o ludzkim ciele o których być może nie wiedzieliści

Chociaż o ludzkim ciele wiemy sporo, to dla naukowców jest ono prawdziwym cudem natury.

 

 

 

 

Poniżej prezentujemy kilka cech ciała człowieka oraz natury ludzkiej o którch być może nie wiedzieliście.

 

 

WYROSTEK ROBACZKOWY

Uważa się, że wyrostek robaczkowy stracił swą funkcjonalność miliony lat temu. Przypominamy sobie o nim gdy zostaje zainfekowany i dochodzi do jego zapalenia. Naukowcy stwierdzili jednak, że wyrostek robaczkowy pomaga w funkcjonowaniu układu trawiennego. Podczas pracochłonnego procesu trawienia bakterie wykorzystują go jako miejsce odpoczynku.

 
LICZBA ATOMÓW

Bardzo trudno jest sobie wyobrazić jak malutkie są poszczególne atomy, Jednak jeszcze trudniej wyobrazić sobie liczbę atomów z jakich składa się dorosła osoba. Dorosły człowiek bowiem zbudowany jest z około 7,000,000,000,000,000,000,000,000,000 (7 oktylionów) atomów.

 
UTRATA OWŁOSIENIA

Czy wiedzieliście, że na ciele człowieka jest tyle samo włosów ile na ciele szympansa? Jednak włosy ludzkie dawno temu straciły już swoją funkcjonalność, stały się krótkie i mniej widoczne. Naukowcy nie do końca są przekonani dlaczego straciliśmy tę naturalna ochronę skóry. Sugerują, że utrata owłosienia ma ogromny związek z potliwością ponieważ ludzie szybciej i łatwiej pocą się. Ponadto brak owłosienia utrudnia życie pasożytom takim jak wszy czy kleszcze.

 
GĘSIA SKÓRKA

Gęsią skórkę odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Powstaje gdy "maleńkie mięśnie" wokół każdego włoska napinają się, czym doprowadzają do wyprostowanie włosa.

Pod wpływem napinających się "maleńkich mięśni", włosy na skórze pokrytej futrem tworza izolację chroniącą organizm przed zmianami temperatur. Ssaki najeżają swoje włosy również wtedy gdy odczuwają strach -  puszą się aby wyglądać groźniej, bądź gdy przeżywają silne emocje. Nasze ludzkie ciało nadal reaguje podobnie, efektem jednak braku owłosienia jest gęsia skórka.
 

GWIEZDNY PYŁ

Każdy atom wchodzący w skład naszego ciała ma miliardy lat. Wodór, najczęściej występujący element wszechwświata powstał podczas Wielkiego Wybuchu ok. 13,7 mld lat temu. Cięższe atomy jak węgiel czy tlen ukształtowały się pomiędzy 7 mld a 12 mld lat temu w efekcie eksplozji gwiazd. Niektóre z tych wybuchów były na tyle potężne, że doprowadziły do powstanie elementów cięższych jak np. żelazo. Nasze ciało złożone jest właśnie z tak starych atomów. Śmiało wiec można powiedzieć, ze jesteśmy PYŁEM GWIEZDNYM sprzed wielu miliardów lat.

 
CZERWONA KREW

Czerwona barwa krwi pochodzi z czerwonych krwinek, zawierających w sobie barwnik - hemoglobinę. Hemoglobina łącząc się z tlenem w płucach przybiera barwę jasnoczerwona, następnie pozbawiając się tlenu - "przekazując" go tkankom i narządom, przybiera barwę ciemnoczerwoną. Proces ten powtórzy się gdy hemoglobina ponownie połączy się w płucach z tlenem.

 
LUDZKIE DNA

Nasze DNA nie różni się zbytnio od kodów innych żywych organizmów zwierząt a nawet roślin czy owoców. Naukowcy uważają, że jedynie 3% kodu DNA stanowi opis cech, pozostałe 97% to nieistotne informacje (?!). Podobno ludzkie DNA jest w połowie takie samo jak DNA banana.., natomiast małpy w 97,5%


 
UMIERALNOŚĆ OKOŁOPŁODOWA

Żadne inne zwierzę na Ziemi nie ma tak wysokiej umieralności okołoporodowej jak człowiek.

 
KOMÓRKI CZŁOWIEKA

Większość komórek ciała człowieka wielokrotnie ginie i tworzy się na nowo. Organizm ludzki zmienia błonę wyściełającą żołądek średnio co 3 dni. Szkielet zmieniamy co około 10 lat. Co minutę powstaje i ginie 150 milionów czerwonych krwinek.

 
ODCISKI PALCÓWK

Tak jak odciski palców każdy z nas ma inny odcisk języka.

 

WŁOSY

Blondyni i blondynki mają najwięcej włosów – około 146 tysięcy. Szatyni mają około 100 tysięcy włosów, natomiast najmniej mieszków włosowych występuje u osób rudych – około 86 tysięcy.

 
KOMÓRKI MÓZGOWE

W momencie narodzin człowiek posiada już wszystkie komórki mózgowe. Mózg człowieka rozwija się przez około 20 lat.

 
MRUGANIE

Człowiek średnio mruga około 20 razy w ciągu 60 sekund. Sumując wszystkie mrugnięcia w ciągu doby okazałoby się, że w ciemności spędzamy ponad godzinę dziennie! Mrógnięcia jednak następują na tyle szybko, że wraz z wygenerowanymi przez mózg obrazami, mróganie staje się dla nas wogóle niezauważalne.


SKÓRA

Na centymetrze kwadratowym skóry człowieka żyje około 10 milionów bakterii.

 
ŚMIERĆ

Gdy człowiek umiera pierwszym zmysłem, który traci jest wzrok, ostatnim słuch.

 
WZROK

Człowiek cały czas ma w zasięgu wzroku swój nos. Mózg jednak ignoruje go, stąd wrażenie jakbyśmy go nie widzieli. 


PĘCHERZ MOCZOWY

Ludzki pęcherz moczowy ma pojemność od 600 do 800 mililitrów, jednak potrzeba udania się do toalety pojawia się już w momencie gdy pęcherz wypełniony jest 100-200 mililitrami moczu. 


SERCE

Serce człowieka jest tak mocne, że mogłoby wypompować krew na wysokość ok. 9 metrów w górę. Mięsień sercowy jest najsilniejszym mięśniem ludzkiego organizmu.

 
BÓL GŁOWY A SEKS

Ból głowy zamiast wymówki powinien zachęcać do seksu, ponieważ podczas seksu wydzielają się endorfiny, które mają działanie przeciwbólowe.

 

Źródło: theguardian.com


 

 Oferta sponsorowana